Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

proteus mirabilis

med01

Djevojčica od 4 god. sa primarnim refluxom II st., od oktobra, kada je imala jaču upalu krajnika i uroinfekt (liječena sa ceftriaxonom i.v.), stalno "vuče" ovu bakteriju. od 10^4 do 10^6, povremeno sa pokojom sterilnom UK. Svaki mjesec je pila poneki antib.(Zinat,Cefuroxim+prof. sa Pyjeloseptilom, Zinat, Augmentin)

Danas, nakon posljednje terapije nalazi urina izgledaju ovako:

URIN: sve u opisu negativno, a u sedimentu,
1-2 E
3-4 L
pl. i vr. epitel

UK:
I P. mirabilis 10^6 (Senzit. na sve antib.)
II sterilna (kod nas je najniža vrijednost koju upisuju 10^4)
III nije još gotova

S obzirom da je ona sad na terapiji protiv gljivica koje su se javile nakon zadnjeg antib., te uzima multivitaminski sirup+B komplex za apetit (uvijek je u blažoj anemiji), da li da čekamo sa narednom antibiotskom terapijom? Nema simptoma,a liječimo gljivičnu infekciju. Koju biste terapiju Vi preporučili, a s obzirom na tok događanja? Koju biste profilaxu uveli ako je alergična na trim.-sulfam., a preko nitrofurantoina je imala opet Proteus?

Hvala unaprijed,

Darko Richter, dr. med.

Gljivice mogu biti svugdje, a i jesu, pa je apsoluto apsurdno reći da "liječimo gljivice". To ne znači NIŠTA.
Anemija se NE liječi multivitaminskim preparatom. U stvari, multivitaminskim preparatom se ne liječi NIŠTA.
Koji bih ja terapiju preporučio: za što?
Koju bih profilaksu uveo: ne bih uveo profilaksu.

med01

"Koji bih ja terapiju preporučio: za što?"

Za upornu Proteus infekciju kod djevojčice sa VUR-om

Vi se ne biste brinuli za njene bubrege?

Darko Richter, dr. med.

Još ujutro sam odgovorio, ne znam zašto ne prolazi.
Ukratko: Svaka urinokultura koja je pozitivna i 2pozitivna" ima pridruženi antibiogram. Tamo piše koji su antibiotici najprikladniji, a koji nisu.
No, ja bih najprije provjerio da li ona doista ima infekciju i to pregledom urina uzetim na ispravan način (npr. kao se radi na Klinici za pedijatriju na Šalati), a ać bio slučaj, onda, dodatno, uzetim suprapubičnom punkcijom ili kateterom. Ja sam otprilike 101% +/- 2% siguran da onda ne bi bilo infekta.
Inače, ne bih liječio infekciiju ovim i ovakvim Proteusom, i ne bih brinuo za bubreg.

Darko Richter, dr. med.

Ako netko misli da je to infkecija, u nalazu urinokulture uvijek je i antibiogram. Pa neka liječi po antibiogramu.
A ja, inače, ne bih liječio. Da je moje dijete, učinio bih urinokulturu uzetu kateterom, ili suprapubičnom punkcijom, koju bih sam napravio, jer, danas se pedijatrijski nefrolozi nešto užasavaju od toga, i ispričat će vam svašta o traumatizmu tog zahvata, dokje istina da to dugo nisu radili, pa više i ne znaju. Ali znaju uzeti kateter-urin, pa neka barem to naprave. Oko 101% sam uvjeren da onda neće naći niti jednu klicu.