Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pseudocista

Marija

Postovani!
Molim ako bi mi mogli pojasniti ove nalaze.Bebi je nakon rodjenja radjen ultrazvuk mozga i nalaz je bio:
U lumenu desne lat. komore ( koja je sira od lijeve),cisticna tvorba (6,5 x 4,2 mm), obostrano HIC II, nakon 6 dana nalaz je bio nepromijenjen.Ponovo je naćinjen ultrazvuk sa 23 tjedna gdje je pseudocista i dalje vidljiva u desnoj komori 5,7 mm. Nakon dva mjeseca opet smo isli na kontrolu ( pseudocista i dalje perizistira ali ne pravi smetnje drenaži, s tim da se je jos malo povećala).
Ono sto me ne zanima doktori su rekli da ce ona nestati ubrzo medjutim cista se i dalje nastavila blago povecvati, rekli su nam da nema razloga za zabrinutost ali ipak dali moze ostati kakva posljedica, i dali to moze ometeti djetetov razvoj.Mozete li mi nesto vise reci o tome.Beba inace dobro napreduje osim sto dosta bljucka i povraca ali nam kazu da je to normalno.
Unaprijed zahvaljujemo.

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Štovana gospođo Marija, podaci koje iznosite nisu dovoljni za ozbiljan odgovor (nedostaju npr. trajanje trudnoće, težina pri rođenju, porod, vrijednosti APGAR-a i sl.). Mogu Vam tek reći da je intrakranijsko krvarenje II. stupnja (HIC II - haemorrhagia intracranialis) relativno česta pojava i čest nalaz na UZ mozga. Morat ću Vas uputiti kod pedijatrijskog neurologa (npr. u Zagrebu, na Rebru; 01 23 88 888) koji je jedino nadležan da Vam, procjenjujući dosadašnju medicinsku dokumentaciju i sadašnje stanje djeteta u kombinaciji s novim nalazima (ev. dodatnim pretragama), dade pravi odgovor. Srdačno Vas pozdravljam !