Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Rahitis kod petomjesečne bebe

Sanja_mateo

Poštovani,

Imam sina kojem je 5 mjeseci i 8 dana, na kontrolnom pregledu doktor je uocio Harisonovu brazdu i jako nas prepao da je to pocetni znak rahitisa. Obzirom da smo davali Oleovit 2 kapi, doktor vjeruje da se jedna kap vjerovatno gubila te da dijete nije primalo dovoljnu dozu vitamina D. Prebacio nas je na plivit D3, 7 kapi m10 dana a potom 5 kapi.
Laboratorijske pretrage su pokazale sljedece
Kalcij 2,58
Fosfor 1,9
Alkalna fosfataza 282

Molim i za vaše mišljenje, da li je po nalazima to zaista početak rahitisa, i da li vi savjetujete veću dozu vitamina D od trenutne prepoučene?
Hvala Vam

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema nalazima nema znakova rahitisa. Nikako nemojte samostalno povećavati dozu D3 vitamina, postupite prema naputku pedijatra. Uzdignuti rebrani lukovi se dosta često vide u navedenoj dobi i nisu nedvojbeni znak rahitisa.