Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

refleks

sanja

Molim Vas odgovor- što znači babinskijev refleks i što ako on ostane nakon 3 mjeseca života bebe. Inače beba se pravilno razvija, samo sam primjetila da ponekad palac na nozi gura prema gore
Hvala

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Štovana gospođo Sanja, Babinskijev refleks služi ispitivanju plantarnih odgovora na podražaj. U principu radi se o patološkom refleksu koji se javlja u nizu stanja koja je gotovo nemoguće nabrojiti. Međutim, u ranoj dojenačkoj dobi refleks je uobičajena
pojava zbog specifičnosti u razvoju i sazrijevanju neurološkog sustava i organizma u cjelini. Neki neurolozi smatraju da se njegova pojava (u nekom obliku) može tolerirati do vremena u kojem dijete počne hodati. Svako dobro !