Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

slabokrvnost

martina

Poštovani,
6.mj. djetetu prilikom redovne kontrole krvi otkrivena je slabokrvnost. Dobiven je sirup Legofer koji je potrebno uzimati 2 mj. nakon troga kontrola. Dijete ima dobar apetit, odlično napreduje.
Na koji način djetetu šteti manjak željeza u krvi?
U kojoj hrani ima željeza, (dohrana započeta sa navršenih 6 mj.), Stolica je poprimila maslinastu boju (ne zaudara, nije sluzava) da li će takva ostati tijekom uzimanja surupa?

Dr. Darko Richter

Na koji način djetetu sa slabokrvnosti šteti manjak željeza u krvi? Eto, šteti mu tako da je slabokrvno; nije li to dosta? Uz to se mogu javiti i smetnje s raspoloženjem i apetitom, što još izgleda u vašeg djeteta i nije slučaj. Željezo se uglavnom nalazi u hrani crvene boje, najviše u mesu i nekom povrću (ovo i ne mora uvijek biti jako crveno, npr. špinat). No, ako djetetu manjka željezo, tada ga valja nadoknaditi medicinalnim preparatom, a ne nekom posebnom prehranom. Stolica malo "pocrni" uz preparate željeza, to je uobičajena pojava. Zadnja napomena: sama slabokrvnost najčešće jest posljedica manjka željeza, no jedini je pravi dokaz tome nalaz sniženog željeza uz povišeni (ali prazni) kapacitet vezanja željeza u krvi. Ako se javi manjak željeza, uvijek se postavlja pitanje - zašto? Ima li neki razlog?