Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Slabokrvnost

Jena

Poštovani,
Mome sinu ( 7 god. ) , nakon učinjenih krvnih pretraga utvrđena je slabokrvnost, željezo 8, hemoglobin 110 (ostale vrijednosti nisam zapamtila-nalazi kod liječnice). On inače ima normalan apetit, i nikakve druge tegobe nismo kod njega primjetili a da su simptom slabokrvnosti. Jedino je prilično blijed i ponekad ima plavičaste kolutove oko očiju...kao podočnjake. Koje su posljedice neliječene slabokrvnosti? Naime, zabrinuti smo da je on u stvari cijeli život slabokrvan (jer se maglovito sjećamo nalaza kad je imao oko godinu dana, tada je popio jednu bocu Legofera...). Jesmo li pogriješili i mi i djetetova pedijatrica kad nismo ustrajali da se taj problem riješi onda kad je prvi put ustanovljen?
Hvala.

Prof. dr. sc. Ana Votava Raić

Štovana, Vašem su sinu navedene vrijednosti niže od normalnih za njegovu dob, ali nisu "dramatično niske" (ima i onih koji bi pomislili da su uglavnom u granicama normale). Uz ovaj nalaz dijete može sasvim dobro "funkcionirati". Najkraći bi bio postupak da uzima neki preparat željeza (to može biti i Legofer) i da se provjeri krvna slika za 1 mj. Ako će nalaz biti isti, bit će potreban dijagnostički postupak: na prvom mjestu provjera da li dijete gubi krv npr. probavnim sustavom. U obzir dolaze i druge pretrage, no vjerujem, da neće biti indicirane. Sasvim usput: obratite pažnju na jelovnik, djeca nerijetko imaju apetit na "krivu" hranu. Srdačan pozdrav Vama i djetetu.