Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Smrt bliske osobe

Alustriel

Dobar dan. Molim Vas pomoc kako djetetu od 3 godine objasniti smrt djeda i kako mu priopciti takvu vijest?
Hvala.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Djetetu treba na, za njezinu dob, primjereni način objasniti da je Djed otišao (npr na nebo, da je postao zvjezdica i da je gleda sa neba), Ako pita da li će se vratiti savjetujem da govorite istinu - da se neće vratiti ali da je zapravo tu, kad god pomisli na njega ili pričate o njemu. Druga vrlo važna stvar je djetetu objasniti svoje emocije - znači ako ste tužni, plačljivi pojasnite djetetu da je to zbog djeteta - inače u pravilu djeca pomisle da su oni uzrokom, da je to njihova krivnja. Skrivanje istine dugoročno nije dobro, najvažnije je da Vam dijete uvijek vjeruje, bez obzira koliko je teška stvarnost. Njoj je važan taj emocionalni oslonac - Mama je uvijek tu, i na nju se mogu uvijek osloniti.