Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Sniženi feritin

Quincy

Dobar dan!

Dječak, 2,5 godine.
S 15 mjeseci starosti, zbog niskog hemoglobina, željeza i feritina, uvedena terapija željezom. 10 ml dnevno. Nakon 3 mjeseca, sve vrijednosti vratile su se u normalu. Danas, godinu dana poslije, ponovljena krvna slika:
Hb 129 g/L
Hct 0.388 L/L
MCV 80.7 fL
MCH 26.8 pg
MCHC 332 g/L
RDW-CV 13.0%
Željezo 16
UIBC 47
TIBC 63
Feritin 9.6 mikrogram/L

Doktor smatra da, iako su sve vrijednosti u normali, zbog niskog feritina treba ponovo početi s terapijom za nadomjestak željeza kako bi se zalihe popunile.
Smatrate li Vi prema ovim nalazima, da je to neophodno ili je ta vrijednost feritina beznačajno niža od referentne vrijednosti koja je navedena na nalazu, a iznosi 10.3 mikrogram/L?

Hvala unaprijed

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Mislim da nije potrebno davati željezo, pripazite na prehranu, tamno meso je najbolji izvor željeza.