Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Sniženi leukociti

mc_marina

Poštovani,

Dijete (10 godina) je prije 2 mjeseca 2x za redom imalo laringitis, te smo kod 2. slučaja bili vaditi krv. Nalaz je pokazao snižene leukocite (4.23), snižen hemoglobin (119), eritrocite (4.16), hematokrit (0.355), povišene monocite (14.4), povišen CRP (4.2), te sniženo željezo (6.2).
Nalaz smo ponovili za 10 dana, CRP se smanjio (<0.6), ali leukociti (4.22) i hemoglobin (113), eritrociti (4.02), hematokrit (0.340) su ostali približno isti.

Mjesec i po od tada ponavljamo nalaz kojeg kopiram niže (u međuvremenu je cca mjesec dana uzimao dodatak željeza, 15ak dana prije novih nalaza je prestao).
Dijete se osjeća dobro, nema tegoba, nije umorno, redovito trenira. Ponekad mu zna procuriti krv na nos, povremeno se požali da ga bole oči, i u zadnje vrijeme zna se nakašljati kao da ima malo katara.

Leukociti 3.92 (4.4 - 11.6) L
Eritrociti 4.12 (4.34 - 5.47) L
Hemoglobin 122 (121 - 145)
Hematokrit 0.351 (0.366 - 0.452) L
MCV 85.2 (76.5 - 92.1)
MCH 29.6 (24.3 - 31.5)
MCHC 348 (304 - 346) H
RDW-KV 13 (11.6-14.3)
Trombociti 330 (178-420)
MPV 8.6 (7.0-10.4)
Neutrofilni granulociti 1.63 (1.49-8.00)
Limfociti 1.64 (0.84-6.03)
Monociti 0.39 (0.22-1.51)
Eozinofilni granulociti 0.23 (0-1.04)
Bazofilni granulociti 0.03 (0-0.23)
Neutrofilni granulociti rel. 41.6 (34-69)
Limfociti rel. 41.8 (19-52)
Monociti rel. 9.9 (5-13)
Eozinofilni granulociti rel 5.9 (0-9)
Bazofilni granulociti rel 0.8 (0-3)
Retikulociti 5.3 (4-19)
Retikulociti 21.8 (20-94)
Indeks zrelosti retikulocita 6.2 (1.5-17.5)
Udio rtc niske florescencije 93.8%
Udio rtc srednje f. 5.0%
Udio rtc visoke f. 1.2%
Srednja količina hgb u rtc 33.5 (27.0-32.6) H
Željezo 19.5 (7-33)
UIBC 49.1 (28-68)
TIBC 68.6 (50-81)
Feritin 19.06 (7-142)

Doktorica nas je uputila na pedijatriju na njihov pregled i daljnje upute. U međuvremenu Vas molim Vaše tumačenje i savjet.
Unaprijed hvala. Srdačan pozdrav.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne nalazim razloga za daljnjim pretragama, nalazi se čine uredni..

mc_marina

Poštovani,

Nakon prethodnih nalaza doktorica nam je prepisala željezo Kendural C, 1x dnevno (obzirom da je kao malo dijete imao problema sa zatvorom zbog drugog preparata).
3 mjeseca je uzimao preparat, zatim 3 tjedna prije vađenja nije uzimao (vadili smo tek nakon 3 tjedna jer je u međuvremenu imao crijevnu virozu s temperaturom, to je prošlo prije 10 dana), u nastavku šaljem nalaze:
Leukociti 4.56
Eritrociti 4.06 L
Hemoglobin 117 L
Hematokrit 0.343 L
MCV 84.5
MCH 28.8
MCHC 341
RDW-KV 13.1
Trombociti 432 H
MPV 8.2
Željezo 19.2
UIBC 42.4
TIBC 61.6
Feritin 80.65

Molim Vas Vaše mišljenje o i dalje sniženim nalazima, te povišenim trombocitima jer sam zabrinuta.
Hvala, lijepi pozdrav.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Hemoglobin je beznačajno niži, može se korigirati Kenduralom C i povećanim unosom tamnog mesa. Povišeni trombociti mogu biti kratkotrajna pojava nakon preboljenja virusne infekcije ili, češće, tehnički problem prigodom uzimanja krvi. Ne vidim potrebe za kontrolom, a ako see radi krvna slika preporučam da se učini "uz aparat" što znači da se analiza krvi radi neposredno po uzimanju uzorka krvi.

Valentina Di

Poštovani,
Imam kćer od 5,5 godina. Početkom mjeseca lipnja dijagnosticiran joj je šarlah, dobila je pencilinsku terapiju 10 dana. Nakon što je osip prošao i sve se vratilo u normalu, nakon nepuna tri tjedna od preboljenja šarlaha obolila je od Covid-19. Pet dana imala je visoku temperaturu koju smo jako teško kontrolirali. Temperatura je išla do 40, dva puta smo ju vodili na hitnu jer ništa nije moglo spustiti temperaturu u kucnoj njezi, lijekovi, tuširanje, oblozi. Prošla je obradu na hitnoj zaraznoj i pustena kući. Ono što me zabrinjava jest njena KKS koju su tamo načinili.
Nalaz koji je rađen 1.7. 2022.
Leukociti 2.7
Eritrociti 4.38
Hemoglobin 124
Hematokrit 0.377
Prosječni volumen eritrocita 86.1
Prosječna količina hemoglobina u eritrocitu 28.3
Prosječna koncentracija hemoglobina u eritrocitima 329
Raspodjela eritrocita po volumenu 12.1
Trombociti 124
Prosnečan volumen trombocita 9.3
Neutrofilni granulociti 1.1
Limfociti 1.0
Monociti 0.5
Ezinofilni granociti 0.0
Bazofil i granulociti 0.0
Neutrofilni granulociti 42.0
Limfociti 38.7
Monociti 17.8
Ezofilni granulociti 1.1
Bazofilni granulociti 0.4

U zaključku dijagnoze piše da se radi o Covidu i da se preporučuje za 10 dana ponoviti KKS.
Zabrinjavaju me njene vrijednosti krvi.

Hvala Vam!

Srdačan pozdrav!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Postoji izražena neutropenija - neutrofilni leukociti koji štite od bakterijskih infekcija su vrlo niski. Trombociti su također nešto niži. Nalaz može odgovarati virusnoj infekciji i kontrola krvne slike je svakako nužna. U slučaju pojave temperature, zbog sniženih neutrofila, trebate se bez odlaganja javiti pedijatru ili u hitnu službu bolnice kako bi se isključila teža bakterijska infekcija!

Valentina Di

Poštovani,

Hvala Vam na odgovoru i pojašnjenju. Iako je njena pedijatrica vidjela nalaz nije mi jasno zašto nisam dobila pojašnjenje nalaza. Nije nam dala ni uputnicu za ponovnu kontrolu krvi.
Nezgodna je situacija jer je naša pedijatrica sada na godišnjem.

Srdačan pozdrav!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Pokažite nalaz zamjeni i zamolite uputnicu..