Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pitanje

Ivana

Poštovani,
možete li mi navesti simptome fiziološkog gastroezofagealnog refluksa kod novorođenčadi?
Kako ga razlikovati od drugih mogućih probavnih tegoba, primjerice stenoze pilorusa te
od povraćanja infektivne etiologije?

prof dr sc Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo Ivana, oćenito uzevši, povraćanje je vrlo čest simptom u dojenčadi, posebno u novorođenčadi i mlade dojenčadi. Jedino u tom ranom životnom razdoblju može biti i tzv. fiziološko (u odraslih, npr. povraćanje je uvijek znak neke patologije). Međutim, pouzdano razlikovanje pojedinih stanja na temelju samo tog jednog simptoma nije jednostavno i može biti uzrokom i zabuna. Nama liječnicima koriste mnogi parametri, njihova međusobna kombinacija i dakako mnoge godine rada i iskustva (a što se najčešće zaboravlja u potražnji za jednostavnim i brzim odgovorima). No, gastroezofagealni refluks posljedica je slabije funkcije spoja na ulazu jednjaka u želudac, a čija je funkcija vrlo komplicirana, pa je za njeno sazrijevanje potrebno i stanovito vrijeme nakon rođenja. Karakteristično je bljuckanje, bez napora i bolova, naročito poslije obroka i u horizontalnom položaju. Termin fiziološki odnosi se samo na ono bljuckanje koje ne ometa rast, razvoj, napredovanje, raspoloženje i aktivnost djeteta i koje pokazuje tendenciju spontanom prestanku - obično između 3. i 5. mjeseca. Gastroezofagealna insuficijencija može biti, međutim i jako izražena - bez mogućnosti prirodnog rješavanja - a manifestira se jakim povraćanjem uz primjese krvi zbog oštećenja sluznice jednjaka želučanom kiselinom, nenapredovanjem, čestim respiracijskim problemima zbog udisanja povraćenog sadržaja itd. Takvo povraćanje daleko je od fiziološkog i mora se liječiti medikamentima i/ili kirurški. Povraćanje koje je posljedica stenoze pilorusa obično je tzv. eksplozivno povraćanje (u mlazu); gubici tekućine i metabolita uz gubitak tjelesne težine brzo su vidljivi. Infekcijske bolesti obično su praćene povišenom tjelesnom temperaturom (iako u novorođenčadi tako i ne mora biti) i najčešće i proljevom. Sva tri stanja imaju i prateće promjene određenih laboratorijskih pretraga. Prema tome, nije uvijek lagano. Stoga, ako Vas muče i najmanje sumnje, odvedite dijete kod pedijatra, to više što su neka stanja (posebno stenoza pilorusa) hitna ! Mnogo pozdrava.