Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

spinalna mišićna atrofija

SONJA

Zanima me što je to spinalna mišićna atrofija (po Werding-Hoffmannu), i kako se liječi, ako je dijete rođeno sa tom dijagnozom.
Molim i popis literature, ukoliko je moguće, u kojoj bi se moglo saznati nešto više o tome.
Hvala!

Dr. Darko Richter

Spinalna mišična atrofija (SMA) je nasljedna neuromuskularna bolest, u kojoj je osnovna pormetnja smještena u živčanim stanicama leđne moždine, i to baš onima koje su odgovorne za kretnje poprečno-prugaste (tzv. skeletne) muskulature. Ima nekoliko stupnjeva težine, no Werding-Hoffman je najteži i za sada nije privediv efikasnijem liječenju. Djeca su manifestno bolesna od rane dojenačke dobi, tj. vlada hipotonija i oskudnost kretnji, te izostanak stjecanja mišićnih sposobnosti koje dijete na kraju osove na noge i omogućuju normlano držanje do kraja života. Postoje teškoće s gutanjem i disanjem, jer se i one obavljaju pomoću poprečno-prugaste muskulature. Stoga su česte dišne infekcije, a prognoza bolesti je jako slaba, tj. u prosjeku se neočekuje mogućnost preživljenja dalje od 2-3 g. Najbolje da se informirate kod neuropedijatra i genetičara, dosta možete saznati i na Internetu. Dovoljno je u neku Internet tražilici utipkati "spinal muscular atrophy" i dobit ćete čitav popis ulaza u stručne, popularne i druge site-ove (npr. udruge roditelja djece sa SMA).