Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

sta dalje

marija

Dijete ce imati u desetom mj.tri god.Ne prica,ne pokazuje uopce nikakve znakove zainteresiranosti za bilo sta.Stalno je bolestan,curi mu nos,kaslje a povraca isto tako jako cesto.Odrastao je u jako losim uvjetima.Majka mu je mozda uzimala drogu dok ga je nosila,ali pretpostavljam da tada jos nije.Otac mu je kratko nakon njegova rodenja zavrsio u zatvoru,a i majka je bila par tjedana u zatvoru i to kad je on imao dva-tri mj.Dok mu je majka bila u zatvoru o njemu se brinula baka koja je morala uzeti bolovanje.Nakon toga se o njemu brinula majka koja je danju vjerovatno samo spavala a nocu lutala.Tada je vjerovatno pocela uzimati drogu intenzivnije.Sada ve sigurno vise od godine i pol ona je skroz propala a "navodno" ona se o njemu skrbi u danu dok baka i djed ne dodu sa posla,i tako da o tom djetetu vode brigu stariji ljudi koji po cijele dane rade i plus svega frudtrirani svom tom zamrsenom situacijom.Sve u svemu nikada ga nije vodila redovito na potrebne kontrole samo prije nekoliko je bila primorana od strane roditelja.Navodno da su mu glavu snimali i da je sve u redu samo je malo poremecen ali navodno nasljedno.Svi u porodici misle da nije to,to,jer nitko nema i nije imao takvih problema.Zanima me samo neki od razloga za sve to.Takoder me zanima dali dijete od dvije i pol godine moze biti seksual.zlostvljeno i to da jasno pokazuje nekakve pokrete koje na to ukazuju.Prvenstveno ...dali jedna je majka u stanju to da ucini ili neznam ni ja ?Molim va uputite me negdje,jer ona upravlja sa djetetom i nista ne poduzima zato sto ona nije vise ona nego droga sa njome upravlja.Takoder ide i u vrtic ali slabo jer je stalno bolestan a isto tako me cudi sto te osobe u vrticu nista ne poduzimaju...a mozda i jesu pokusale nesto ili su njoj rekle nesta ali ona slaze sve sto stigne da nebi djete izgubila jer pomocu djeteta drzi svoje roditelje u saci.Jos jednom moli za nekakav savjet ili doktorsku pomoc.Hvala unaprijed.

Dr. Darko Richter

Morate se identificirati, u odnosu prema djetetu i toj obitelji, jer ne možemo ulaziti u tako osjetljiva pitanja u tuđe ime.

marija

Hvala vam sto ste upoce pogledali moju pricu jer ja kada sam ju vidjela uplasila sam se koliko je toga.Naime ja dodem tom dijetetu ujna,ja sam supruga od brata djetetove majke.To navodi da sam dosta upucena u to i vidjela sam sve ali bas zbog moje uloge nisam u toj poziciji odlucujem u necije ime ili da bilo sta poduzmem,zao mi je dijeteta,ali stvarno neznam kako dalje.HVALA

Dr. Darko Richter

Možda bi najbolje bilo odvesti dijete u nedavno otvoreni Centar za zlostavljanu djecu u Zagrebu (ravnateljica dr Buljan-Flander). Dijete je nesumnjivo zlostavljano, možda ne izravno, već više zanemarivano, što je isto oblik zlostavljanja.