Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

streptokok

Marisol

Poštovani dr. Richter!
Moja curica je u 10/2008 (7g.) dobila šarlah (rađen i bris), liječena prema antibiogramu, 2 dana nakon terapije opet dobije streptokok (betahemolitički A), opet terapija prema antibiogramu.... i tako se to ponavlja još 3 puta, svaki put s blažim simptomima i večim razmacima između ponovnog javljanja bolesti.
Prvi put rađen AST-O = 0, zadnji AST-O = 100, nakon toga više ne oboljeva.
Sad (8,5g) opet prije mjesec i pol dobije BHSA, dobije Silapen 10 dana. Streptokok se ponavlja opet nakon 20 dana, Silapen 10 dana. Zadnja doza Silapena u nedjelju ujutro, ponovno febrilna (37,2) u ponedjeljak (19.04.) popodne, zadah iz usta i jako malo gnoja, tonzile blago, blago crvene, limfni čvorovi otečeni. Doktorica je rekla da ovaj put ne treba bris (do sada ga radili svaki put), jer je sigurna da je opet streptokok. Nije joj dala antibiotik, rekla je da pričekamo još koji dan da vidimo kako će se razvijati bolest pa da onda vidimo hoće li ga uopće dobiti - samo bih htjela napomenuti da nisam isti dan išla kod dr. da bi dijete odmah dobilo antibiotik, nego zbog uputnice za bris grla.

Prije 1,5g streptokok je uvijek bio osjetljiv isključivo na penicilin, a ove godine i na klindamicin, eritromicin i azitromicin. S obzirom da je do sada uvijek liječena penicilinom, da li je možda u tome problem - ono nešto vezano za enzime koji razaraju penicilin? Da li treba ponovno raditi AST-O? Da li postoji opasnost od komplikacija neliječenog streptokoka, ako je tijek bolesti bio blag?

Znam da vi preporučate vađenje krajnika kod 3 uzastopne streptokokne angine, ali ja bih voljela to izbjeći, ako je ikako moguće. Doduše, naručeni smo na pregled kod otorinolaringologa, ali on ni lani nije bio za vađenje, kao steči će otpornost.. i tako. Krajnici joj inače ne smetaju, ne hrče, nema česte upale uha (1 upala prije 2 godine), nema upale grla (osim streptokoknih).

Još bih htjela dodati da je dijete inače dobrog zdravlja, da nije streptokoka ne bismo doktora ni vidjeli, pravilno i zdravo se hrani, fizički je dosta aktivna, puno boravi na svježem zraku.., ne znam što još učiniti da joj poboljšam imunitet, vitamine joj ne dodavam, jer smatram da ih unosi dovoljno prehranom
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Nalaz AST-O od 0 i od 100, govori da dijete streptokoka grupe " nije ni vidjelo.
No, recimo da je AST-O titar vrlo nepouzdani nalaz.
Ono što meni nije jasno iz vašeg opisa, jest to dobivanja streptokoka, stalno. Kakvo je to dobivanje: jesu li to angine, ili su to bezvezne kontrole brisa?
Umjesto da mi to napišete kako treba, vi se bavite nekim enzimima koji razaarju penicilin. Takvih streptokoku grupa A još nitko nije našao. Vi ćete biti prvi, pa to onda objavite u Lancetu.

Marisol

Ha, ha.. baš ste me nasmijali, ajde da i ja dođem na red da me "operete", dosad sam to uspijela izbjeći, valjda mi je sad popustila koncetracija...
Nisam mislila da streptokok razara penicilin, nego ovo
http://www.naslovi.net/2008-01-10/blic/streptokokne-upale-grla/540802 , evo citat:
"Naime, ostale bakterije koje čine normalnu floru ždrela su se vremenom osposobile da luče enzim penicilinazu koji razara penicilin. Time se može objasniti usporen oporavak, pojava recidiva kod istog deteta, kao i produženo kliconoštvo."

Da, u pitanju je streptokokna angina, svaki put. Visoka temperatura, jaka grlobolja, crveni krajnici, otečeni i bolni limfni čvorovi, zadah iz usta. Nakon što bi doktorica to potvrdila pregledom, dala bi uputnicu za bris, a onda i antibiotik prema antibiogramu. Svaki put se radilo o betahemolitičkom streptokoku grupe "A", s tim da bi uvijek prva infekcija bila najteža, a svaka slijedeća blaža. Terapija je svaki put provedena do kraja i bez ijedne preskočene doze. Nakon dovršene terapije nismo radili kontrolni bris.

Trenutno stanje; od ponedjeljka (19.04.) dijete imalo temperaturu 37,2, umjerena grlobolja, zadah ... pregledana od strane dr. koja kaže da je sigurno opet streptokok, ali da ne radimo bris i ne pijemo antibiotike, za sada.
Dijete je temperaturu imalo samo pola dana, grlobolja prošla nakon dva dana, danas na kontroli grlo u redu. Dr. kaže da napravimo bris za 10 dana, antibiotike nije dala (niti smo tražili blunk).
Moj sin je danas (3 dana nakon sestrine bolesti), dobio temperaturu 37,4, žali se na jaku grlobolju i umor. Suprug nema temperaturu ali ga jako boli grlo i ima gnojnih čepova u krajnicima, bio kod dr. dobio Sumamed.
Što sad ako se oni izliječe, a ona ne, pa ih opet zarazi...
Uglavnom, moje pitanje bi bilo kako se riješiti streptokoka (osim vađenja tonzila), zašto se stalno i uporno vraća, zašto skoro svaki put i mi odrasli obolimo (pazimo na higijenu, ali nekako ne mogu ne poljubiti dijete koje je bolesno), da li moja curica može imati nekih poslijedica od neliječenog streptokoka, iako je bolest ovaj put bila jako blaga, mislim znam da može, ali kolika je vjerojatnost?
Unaprijed zahvaljujem!

Darko Richter, dr. med.

Uglavnom, moje pitanje bi bilo kako se riješiti streptokoka (osim vađenja tonzila) - TAKO DA SE IZVADE TONZILE.
zašto se stalno i uporno vraća - ZATO JER JE SU TAMO TONZILE, A STREPTOKOK JE UNUTRA, I NE IDE VAN
zašto skoro svaki put i mi odrasli obolimo (pazimo na higijenu, ali nekako ne mogu ne poljubiti dijete koje je bolesno) - TO PITAJTE NA FORUMU ZA ODRASLE
da li moja curica može imati nekih poslijedica od neliječenog streptokoka - MOĆE, NEMA VEZE ŠTO JE CURICA
iako je bolest ovaj put bila jako blaga, mislim znam da može, ali kolika je vjerojatnost? - ISTA.

Marisol

Znači, kako god okrenem, TONZILE VAN!
Doktore, hvala puno!

Darko Richter, dr. med.

Što ima loše u veđenju tonzila koje su odradile svoj posao, i iscrpljene pale na bojnom polju? To se, u ovom slučaju, može zvati i asanacijom terena.

Marisol

Ma da.... ali sve se nadam da se neće više ponavljati i da su ih "preboljeli", tonzile im ne stvaraju nikakve druge probleme, normalno dišu, nemaju nikad upale grla (osim streptokoknih angina), nemaju upale uha..., mislim... valjda možete shvatiti moj strah od operacije, pa i jedne takve rutinske....
Uglavnom, uputnicu za ORL smo dobili, za par dana imamo termin..

Voljela bih ako bi mi mogli reći nešto više o BHS"A", ali ne zato da izbjegnem operaciju, nego puno toga mi nije jasno.. pa ako vam nije teško...
Zašto je netko skloniji streptokoku, da li to ima veze s imunitetom?
Da li je točno da se reumatska groznica javlja jako rijetko, bez obzira na antibiotsku terapiju?
Djeca su mi kod različitih doktorica, jedna smatra da je antibiotik potreban ako bris pokaže streptokok, iako je bolest bila jako blaga, a druga smatra da nije potrebno davati antibiotik upravo zato jer je bolest bila blaga i dijete je sad zdravo. Koju poslušat, ne mogu jedno dijete liječit na jedan način, a drugo na drugi?
Koje pretrage mogu pokazati da li se može razviti reumatska groznica, ustvari može li se uopće predvidjeti prije nego bude kasno?
Ako se odlučimo ne liječiti, da li bi trebalo kontrolirati AST-O ili što već..?

Eto, malo sam dosadna, pa ako vam nije teško..
Zahvaljujem,

Darko Richter, dr. med.

TONZILE, KOJE SU TRAJNO INFICIRANE BHS-OM (BETA-HEMOLITIČKIM STREPTOKOKOM GRUPE A) TREBA IZVADITI. TO JE ABECEDA.

Zašto je netko skloniji streptokoku, da li to ima veze s imunitetom? NE.
Da li je točno da se reumatska groznica javlja jako rijetko, bez obzira na antibiotsku terapiju? DA, ALI SE IPAK JAVLJA, A K TOME SE JAVLJA I POSTSTREPTOKOKNI GLOMERULONEFRITIS, U DANAŠNJE VRIJEME I ČEŠĆE OD SAME REUMATSKE GROZNICE. UZ TO, NJEGA SE NE MOŽE SPRIJEČITI PENICILINSKOM TERAPIJOM, PA JE BOLJE IZVADITI TONZILE.
Djeca su mi kod različitih doktorica, jedna smatra da je antibiotik potreban ako bris pokaže streptokok, iako je bolest bila jako blaga, a druga smatra da nije potrebno davati antibiotik upravo zato jer je bolest bila blaga i dijete je sad zdravo. BLAGOST BOLESTI NE IGRA ULOGU. BHS GRL. A TREBA LIJEČITI, A AKO SE ON NE DA ISKORIJENITI, TREBA ODSTRANITI NJEGOV GLAVNI FOKUS, A TO SU KRAJNICI.

Koje pretrage mogu pokazati da li se može razviti reumatska groznica, ustvari može li se uopće predvidjeti prije nego bude kasno? JE LI VI TO MISLITE DA VAMA NETKO NEŠTO TAJI, PA VAM NAMJERNO NE SPOMINJE DA SE REUMATSKA GROZNICA MOŽE PREDVIDJETI? NIJE LI DOSTA DA TOČNO I SIGUNO ZNAMO, DA BHS GRUPE A STOJI IZA REUMATSKE GROZNICE I POSTSTREPTOKOKNOG GLOMERULONEFRITISA. KOJE BISTE JOŠ HTJELI PREDVIĐANJE?
Ako se odlučimo ne liječiti, da li bi trebalo kontrolirati AST-O ili što već..? AKO SE ODLUČITE NE LIJEČITI, ONDA VIŠE NISTE PACIJENT ONOGA KOJI VAS ŽELI LIJEČITI LEGE ARTIS, PA TO MORATE UPITATI SAMI SEBE, ILI PRONAĆI NEKOGA TKO ĆE VAM IĆI NIZ DLAKU, A, MOŽDA, NAŠTETITI DJETETU.

Marisol

Ah, dosadna sam... znam, ali...

- TONZILE, KOJE SU TRAJNO INFICIRANE BHS-OM (BETA-HEMOLITIČKIM STREPTOKOKOM GRUPE A) TREBA IZVADITI. TO JE ABECEDA.
Što znači trajno inficirane? ako bris prije i poslije liječenja pokazuje streptokok? To kod nas nije slučaj. Nakon liječene infekcije, bris bude negativan, a onda nakon - nekad tjedan, a nekad mjesec-dva- ponovna infekcija. Imala je i pauzu od 1g. i 2mj.

JE LI VI TO MISLITE DA VAMA NETKO NEŠTO TAJI, PA VAM NAMJERNO NE SPOMINJE DA SE REUMATSKA GROZNICA MOŽE PREDVIDJETI? NIJE LI DOSTA DA TOČNO I SIGUNO ZNAMO, DA BHS GRUPE A STOJI IZA REUMATSKE GROZNICE I POSTSTREPTOKOKNOG GLOMERULONEFRITISA. KOJE BISTE JOŠ HTJELI PREDVIĐANJE?
Znam da BHS"A" stoji iza reumatske groznice i poststreptokoknog glomerulonefritisa, ali isto tako ne uslijedi baš nakon svake BHS"A" infekcije isti, zato me zanimalo postoji li, osim tipizacije, išta drugo što bi moglo ukazati da bi moglo doći do reumatske groznice, pa da se navrijeme spriječi... , ali očigledno ne postoji, jer vjerujem da onda pedijatri ne bi davali antibiotike svima redom.

AKO SE ODLUČITE NE LIJEČITI, ONDA VIŠE NISTE PACIJENT ONOGA KOJI VAS ŽELI LIJEČITI LEGE ARTIS, PA TO MORATE UPITATI SAMI SEBE, ILI PRONAĆI NEKOGA TKO ĆE VAM IĆI NIZ DLAKU, A, MOŽDA, NAŠTETITI DJETETU.
Već sam rekla da to nije moja odluka. Evo baš danas bila kod pedijatrice mog sina, nalaz brisa - BHS"A", dijete trenutno zdravo, ona kaže da mu ne bi davala antibiotik jer je bolest bila blaga, da je on kliconoša i da je to možda bila i viroza, te da, dok je zdrav da nema potrebe za antibiotikom, u slučaju temperature da dođemo. I što sad, da mjenjam pedijatra, da kupim antibiotik (da, kod nas je i to moguće)...., što da radim?

Darko Richter, dr. med.

Nema potreba svaki puta davati odgovor, a vi ponavljate ista pitanja na koje ste dobili više nego jasne odgovore.
Problem je u vama, ipak.

Marisol

Ooo, baš Vam hvala!

Ma jasno mi je da je moja cura više nego kandidat za tonzilektomiju, ali imam i sina koji tu i tamo dobije streptokok, i to isključivo od nje, iako vrtić vrvi od streptokoka, nikad nije obolio, bez da ga je ona zarazila.
Ima 4,5g. i imao je prošlu godinu streptokok 1x i ove godine 2x u razmaku od 2 mjeseca, sa negativnim brisom između. Mislim da još uvijek nije kandidat za operativni zahvat.

Stvarno bih voljela kad bi mi rekli što da radim u slučaju mog sina i dr. koja kaže da ne treba antibiotik.
Iako vas propitivam što ako se ne liječi... to ne znači da mi je svejedno ako se ne bude liječio.

I dragi doktore, najmanji problem je u meni, ja kao majka želim najbolje svom djetetu. Ono što je problem, ali stvarno problem... kako izabrati, kako prepoznati dobrog liječnika. Djeca su mi kod različitih liječnika od rođenja i s obzirom da imaju slične ili iste infekcije (streptokokne, virusne), liječnici ih često različito liječe??
Prva doktorica moje curice - htjela je herpanginu liječiti antibiotikom, zašto? - kaže ona zato što je to herpes virus, pa da spriječimo komplikacije - što kažete na to??
Druga doktorica (prva otišla u mirovinu) - kad bi došla s djetetom bolesnim 3 dana u visokoj temperaturi - ona, bez preslušavanja, bez pregleda grla, pita, ali doslovno ovako - "što'š da ti dam, aaa?" Pa mislim, stvarno.., zar sam ja liječnik?
Pedijatrica mog sina je o.k., a i nismo često kod nje, pa možda i zato. Kad je u njenoj ordinaciji bila jedna ped. na zamjeni, dođem ja sa sinom koji naočigled ima gljivičnu infekciju na unutarnjoj strani bedara (crveni kružiči), pošto sam mu to mazala običnim kremama, a nije pomoglo, jasno mi je bilo da moram kod dr. Ona to pogleda i kaže - gljivična infekcija - da plymicol. Nakon par dana, to ne pomogne, nego se još i pogorša i ja zovem dr. na telefon, a ona kaže "Ništa, onda mažite neutralnim kremama, pa će proći" ?? Nakon takvog odgovora, odem privatnom dermatologu, platim, dobijem odgovarajuću kremu i djetetu je već slijedeći dan puno bolje, gotovo nestalo.
Mislim, što je ovo..., nisam vam napisala ni trećinu nebuloza koje sam čula i doživjela od doktora.

Ja nisam od onih koji filozofiraju, zanovijetaju, postavljaju glupa pitanja - osim ovdje vama :grin, ali i to radim, baš zato da pred doktora dođem koliko toliko informirana i upućena da izbjegnem pitanja, (koja me kao laika i majku muče) i nepotrebno trošenje vremena na objašnjenje istih, jer svjesna sam da medicina, odnosno neki medicinski problem, nije nešto se može u par rečenica kristalno jasno objasniti, a da roditelj nema 100 pitanja i podpitanja, a da ga odgovori na iste još više mogu zbunit i dovesti u nedoumicu.
Zato kažem da mi je važno imati pedijatra/liječnika od povjerenja, kojemu mogu vjerovati bez da pitam i ispitujem, a moja iskustva, nažalost, do sada nisu bila takva (osim pedijatrice mog sina, do sad..).

Vaše mišljenje izuzetno cijenim, čitajući ovdje na forumu, čitajući neke druge Vaše radove i članke o Vama, po osobnim iskustvima roditelja čija su djeca Vaši pacijenti, stekla sam dojam da znate što radite. Jest da na forumu znate biti nekad jako drski, nekad opravdano, a nekad i ne (ne mislim na mene, ha ha..), čujem da ste uživo skroz drugačiji i drago mi je da je tako.

Kćer će ipak na tonzilektomiju, jer vjerujem kad kažete da je neizbježna, da je to tako.

Ne znam zašto ovo sve pišem i zašto imam potrebu se objašnjavati..., jasno mi je da ni Vama nije lako predočiti ko je s druge strane ekrana, ali opet .. Vi nikad niste bili roditelj-laik, nego ste oduvijek roditelj-doktor i teško Vam se stavit u moje cipele. Iako sebe ne smatram glupom i nepromišljenom osobom, kad su djeca i njihove bolesti u pitanju, malo oglupavim.. , valjda kao i svaki roditelj koji nije liječnik.

Doktore, puno hvala na Vašim, odgovrima i trudu.
Pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Možemo sada ovako u nedogled.
Nije problem u doktorima, već u vama, te zatim i u sustavu obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Kada ste otišli privatnom dermatologu, bilo je sve u redu.
I taj je sigurno bio drćavni doktor, a specijalizirao je sigurno 100% kao državni. I onda je postao privatni.
Vi vjerujete samo privatnom. I to je u redu. I donekle dijelim vaše mišljenje. Jer, nije stvar da su promjenom radno zsvisnog statusa doktori odmah postali bolji.
Stvar je u odgovornosti ili vašoj percepciji doktorove odgovornosti.
I zato ja mislim da bi izlječenje za ovakav zdravstveni sustav, u kojem je sve, barem što se djece tiče, apsolutno besplatno, i zbog čega se za svaku crticu temperature, u roku od najduže 3 sata konzultira stručnjak sa 6 godina studija + 4 godine specijalizacije, bio prijelaz na potpuni privatluk.
Vi niti ne slutite koliko vama upravlja taj sistem, u kojem vam je sve na dlanu i besplatno. Pri tome kržljaju osnovni zdravorazumski refleksi, i pacijenti, tj. njihovi roditelji, postaju sve ... i ... .