Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

sumamed za djecu

Saša

Poštovani,

imam dijete od 3 godine kojem je u zadnjih 8 mjeseci 3 puta ordiniran Summamed sirup za djecu.( u vremenski intervalima od 5 mjeseci i od 3 mjeseca). Terapija je provedena, dijete je ozdravilo.
Ali ja sam pomalo zabrinuta, jer sam negdje pročitala da taj lijek ne bi trebalo uzimati u intervalima kraćim od 6 mjeseci. Možete li mi, molim Vas, dati vaše stručno mišljenje u vezi trošenja i eventualnih neželjenih nuspojava tog antibiotika.

Zahvaljujem na trudu.
Lijep pozdrav.

Dr. Darko Richter

Poznato mi je da takve priče o Sumamedu kruže, ali nije mi poznat niti jedan provjereni stručni izvor koji bi to tako precizno tvrdio. Stoga mislim da nema mjesta zabrinutosti. Sumamed jest antibiotik odličnih svojstava i ima svoje mjesto u liječenju infekcija koje treba poznavati i po tome se ravnati. Treba ga primijeniti kada je indiciran i k tome predstavlja bolju alternativu alternativnim antibioticima (najčešće imamo na raspolaganju više antibiotika za određenu infekciju na određenom mjestu). O tome odlučuje i predlaže vam terapiju liječnik. Istina je da točna farmakokinetika eliminacije azitromicina (aktivna tvar u Sumamedu) nije posve dorečena, i da se vjerojatno zadržava u organizmu i neko vrijeme nakon prestanka uzimanja, što je vjerojatno bio povod pričama koje su vas zabrinule. U praksi, Sumamed treba primijeniti kada god je to indicirano, a moguće je da je to bio slučaj u razmaku od 3 i 5 mjeseci u vašeg djeteta, jer u toj dobi bakterijske infekcije dišnog trakta nisu rijetke.