Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

temperatura,curi nos

Dunja

Dobar dan,
moj sin ima tocno tri godine. Od svoje 1. godine je u kolektivu ( teta cuvala njega i jos 7 djece), smrkavi i kasljavi, hocu reci nije nesto preosjetljiv. 1.9. krenuo u vrtić. 4.9. navečer temp 39,5, niti jedan drugi simptom. Sirup lupocet. 5.9. ujutro temp. 37, 2. Odonda nisam mjerila, cinio se malo topli svako popodne, skroz nos curi jako, sasvim prozirno, na van, ispuhuje, ne kašlje, jede, divlja, normalan, mrvicu cendraviji nego inače ( ak je to opce moguće). Sinoć opet 39,5, lupocet, u pol 6 danas ujutro opet 39,5, lupocet. Viroza? Ici doktoru? Il jos malo gledati simptome i snizavati temperaturu? Moze biti da je neka bakterija negdi, a ne kaslje i iz nosa nije zeleno? Unaprijed hvala na savjetu, srdacan pozdrav
Dunja

Darko Richter, dr. med.

Ponavljam po 100-ti puta: ja ne mogu rješavati preko pisma nečije dileme "ići ili ne ići doktoru". To morate zaključiti sami. Tj., riječ je o odluci, a ne samo o zaključku. Netko će odlučiti da ne ide, drugi će odlučiti da ide. Npr., ja sam doktor, i nikad sa svojim djetetom u sličnoj situaciji nisam išao drugom doktoru. To je bila moja odluka. Vaša je uslovljena drugačije, i ona je samo vaša.

Dunja

i evo sad opet naraslo na 39,5, sad u petak 12.09. u 13:25 sati. zadnji je lupocet znaci bio u pol sest danas ujutro. Prilicno mu bjesni ta temperatura. Jede i igra se i samo mu curi nos. Kaj sad?

Dunja

sam javljam da je samo moja happy odluka bila da ode doktoru, cpr 31, grlo Ok, sve OK, dobio cefix "da se ne razvije nesto gore". Hvala puno, pozdrav
Dunja

Darko Richter, dr. med.

Ne bih vas htio dodatno razbjesniti, moža je bila i moja greška, da vam odmah nisam rekao, no "zakvačio" sam se na to pitanje "da li da idem doktoru".
No, htio sam vam, i vjerojatno, trebao reći da, kada dijete ima temperaturu, ona prođe, pa se opet javi, to bi bila neka indikacija za antibiotik. Dakle, dobro je da ste odlučili i otišli liječniku.

Dunja

nastavak, pardon, imam jos pitanje, jer se doktorica ne javlja na telefon. Znaci lupocet u pol dva, onda cefixim u 16 sati kad se vratio od doktorice, a u pet sati temperatura 39,9. Na lupocetu pise da se ne bi trebala doza cesce od svakih 4 sata, a njemu je jako narasla temperatura za vec tri i pol sata.
Sad pitanja:
1.ima li za decka od 3 godine, 14, 5 kg nesto sto jace i bolje snizava temperaturu od lupoceta ?
2. na cefiximu ne pise kad bi cca mogao poceti djelovati, znate mozda vi otprilike? znaci suspenzija cefixim, pije pojedinacnu oralnu dozu na dan, a ne podijeljeno u dvije svakih 12 h? pozdrav i hvala, prilicno usplahirena dunja

Dunja

joj, oprostite, ima dalje, znaci u pol 2 lupocet, u 5sati 39,9, lupocet, pa u 8 opet 39,9! joj poludila sam. telefonirala sim tam, klikala tu vama ko luda, konacno dobila sestru od pedijatrice koja je rekla ibuprofen! jedva zdurala do pol 9 da nebu preblizu onom lupocetu u 5 popodne, dala u pol 9 navecer ibuprofen, temperaturi je trebalo skoro sat i pol da padne na neku razumnu mjeru, da se usudim staviti maloga spavati, proucavala nuspojave, ajme ludo. samo da jos taj vrazji cefixim pocne djelovat, jedva cekam.! ma nije bil bolestan preko godinu dana, valjda sam se odvikla. al bas tak 24 sata da samo kratko oce bit ispod 39, 7 pa to je za poluditi! evo, tirada za primjer roditeljskog ludila i nestrpljenja, sad sam vam dala stofa za drvit protiv roditelja, ma sljedecih 50 bistrih mama nece popravit stetu koju sam im ja nanijela kaj se tice ugleda kod Vas happy. Idem sad euforicno od srece kaje mala temperatura spavati, onda opet u pol pet ujutro pipati dijete jel vruc. laku noc i fala na strpljenju.

Darko Richter, dr. med.

Ja sam spavao od 22:45 do 8 h, kao beba. Za to vrijeme više je tisuća djece u Hrvatskoj imalo temperaturu. I nikom ništa. Postoji paracetamol i postoji ibuprofen. Paracetamol se daje 10-15 mg/kg po dozi, svakih 6 h, a ibuprofen 5-10 mg/kg po dozi, svakih 8 h. Najčešća je grešak da se daje premalo i da se daju čepići u istoj dozi. Čepiće treba dati u malo većoj dozi, tj. najmanje 15 mg/kg po dozi. Ako ima 14,5 kg, treba mu paracetamola u sirupu 150-180 mg, u čepiću najmanje 180 mg ako je pečić od 80 mg, ja bih mu dao 2,5 kom. Dajete vjerojatno premalo i zato mu ne pada temperatura. Ne možete litru vode rashladiti jednom kockicom leda.

Dunja

u pol sest ujutro opet 39, 7, ibuprofen, sad u pol 2 popdne 39, 7, znaci tocno kolko navodno djeluje ibuprofen(8sati) njemu to drzi i onda opet 39, 7! kolko dugo da tak dajem taj ibuprofen prije neg posizim nacisto? moze to pit do ponedjeljka svakih 8 sati? od cetvrtka navecer do pnedjeljka bit na antipireticima? kaj mu je? drica nije nis precizirala di su te bakterije? kaj vi mislite? ruke i noge su mu hladne, najezen je i ima 39, 7? acuri mu samo nos? i oprostite na okupaciji foruma

Darko Richter, dr. med.

Javite se na dežurnu bolničku pedijatriju.

Dunja

dobar vecer, samo javljam da smo bili u zaraznoj, (hitna pedijatrija rebro je preporucila zaraznu) i kks je normalna,"mozda malo promijenjena zbog antibiotika", "vjerojatno viroza cijelo vrijeme, ali nastavite sad taj antibiotik kad ste vec poceli". A mom sinu je danas puno bolje, nije uopce citav dan na antipiretiku i totalno je prekrasno hladan! a sinoc je drhtao od groznice sa 39 temperaturom i cvokotao sa pjegavim rukama i nogama, znate kad onak pobijele ruke i noge od zime samo se vide mrezice kapilarice? uzas kak je zgledao. eto i viroza ima svakakvih, cudo jedno.hvala jos jednom , pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Evo, i ja se katkada zabunim. Trebao sam vam savjetovati da ostanete kod kuće i izbjegnete odlazak u ambulantu.

Dunja

je to ironija? nikako mi niste trebali savjetovait da ostanem kod kuce, nikako nikako! pa onakvo dijete, ste vidli opis, uzas, ko da je zatrovan totalno! tak je zgledal da bi jurila u bolnicu mislim i da mi niste vi savjetovali! pa ko bi preuzel odgovornost onakvoga ga drzat doma, zmiri trese se 4.dan bolesti jos na anitibiotiku! vi ste meni perfektno savjetovali tocno onak kak vi mozete uz ovakvo opisno lijecenje bez gledanja dece u lice...i opet mislim..to ste onak malo cinicno rekli, ne? happy
pozdrav i fala sto puta

Darko Richter, dr. med.

Ne baš, tj. ne cinično. Možda s dozom ironije, prema sebi. Naime, kada panika traje 4 dana, onda je ona već davno prošla, jer panika može biti prvih par sati nekog događaja, nikako 4 dana. Dakle, mogli ste se strpiti još 24 h i temperatura bi pala. A baš to često i kažem pacijentima, tj. taman kada misle da će izgubiti strpljenje, stiže čudesno ozdravljenje.

Dunja

ahaa, aha, kuzim, pa da, sve kuzim to s panikom, il je grozno il nije..a nije bilo, na kraju...i tocno za 24 sata je mali prestal grijati, i perfektno je hladan od ponedjeljka navecer, tocno 24 sata da sam se strpila, sve bi se sredilo, tj sredilo se, hladan je ko led celi dan, malo tronut, ali ni traga temperaturi. uhh al za to roditeljstvo treba imat zifce, uzas, jos mi tzv stari roditelji, aja se sve nesto furam kak sam coolerica i ne panicarim bez veze i jos svima pricam da sam to od vas naucila.. i eto me pol dana od izbijanja temperature kod doktora, i ne prestajem obilazit doktore tri dana..apsolutni rekord, 3 dana 3 doktora, a jos ste vi 4., ali ste najvazniji...zesca paranoja. i kaje najbolje, NISAM se pameti naucila, tj, da ga opet takvog vidim, opet bi gazila pjesake po ulici medvescak...

Darko Richter, dr. med.

Za ove probleme imate Cybermed Psihonet, samo navalite.

Dunja

big-smile