Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

tezina

Snezana

Postovani,
Imam dvojajcane blizanke stare godinu dana. Buduci da su se rodile sa 2500g mene zanima dali i za njih vazi ono da beba sa godinu dana triplira svoju porodjajnu tezinu. Dali njihova danasnja tezina od 9kg je dobra. Meni iskreno je to malo, budici da je njihova starija sestra na njihovu uzrast bila 12kg (ali ipak se tijesim, bila je jedna i tezila 3200g).
Hvala

prof. dr. sc. Ana Votava Raić

Cijenjena gospođo Snježana, nemate razlog za zabrinutost ni za tješenje. Blizanci ne podliježu istim "zakonima" kao druga djeca, a niti ona ne podliježu uvijek "zakonima" iz tablica. Porođajna težina od 2500 grama "odlična" je težina na blizance koji će se tijekom idućih mjeseci vjerojatno razvijati brže. Inače, navedena težina za dijete od 12 mj. je nešto niža, ali ona sama po sebi nema apsolutno značenje. Važni su i drugi parametri kao npr. psihomotorička razvijenost, raspoloženje itd.
Srdačan pozdrav i uživajte u djeci ki ne zaboravite: Vaše su kćerke svaka individua za sebe, pa ih nemojte uspoređivati.

Gocaadora

Dobar dan, beba rodjena u 35 nedelji,2010g duga 45 cm.Sa godinu dana 6960tezina duga 72 sada sa 19 meseci tezina 8500 duzina 82cm.Dete je bas aktivno,hrani se zdravo bez industrijskih proizvoda.Da li mislite da je 1500kg za 8 meseci malo.I da li imate neki savet u vezi ishrane.I mi roditelji smo mrsavi.hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

bilo da je riječ o djevojčici ili dječaku težina je u odnosu na visinu značajno niža. To može biti zbog veće tjelesne aktivnosti ali može biti i zbog nekih probavnih problema (iako nema očiglednih smetnji). Obratite se pedijatru, vjerujem da će zatražiti mišljenje gastroenterologa. Povećajte unos masnoće (špek, maslinovo ulje), može se koristiti i jedan od napitaka za dodatni unos kalorija (npr Pediasure), 2 bočice na dan.