Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

TONZILEKTOMIJA

belita

Poštovani,

Dijete 5,5 god, zbog hrkanja i disanja na usta te vjerujem apneje (kratko ne diše u određenom položaju kad spava pa onda duboko udahne kao da hvata zrak) smo bili na orl pregledu. Treća mandula se malo vidi pregledom nosa, dvije mandule u ždrijelu su dosta povećane. Dobro čuje.
Preporučena je tonzilektomija uz obrazloženje da će biti sve gore tj mandule se neće smanjiti i da do škole to treba riješiti.

Dijete ide u vrtić skoro 3 godine, često je prehlađeno bez težih infekcija. Kad ne ide u vrtić, npr sad 2 tjedna te boravka na moru, stanje se popravi značajno.

Da li po vašem mišljenu bi tonzilektomija bila opravdana?

Hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Iz navedenog ne postoji apsolutna indikacija za vađenje mandula (upale, uha, nagluhost, gubitak apetita). Apneje ako nisu ceste i jako izrazene ne bi trebale zabrinjavati. Postoje izgledi da ce se mandue smanjiti a i glava ce narasti tako da ce prohodnost nosa biti bolja. Bilo bi dobro da se napravi timpanometrija kako bi isključili postojanje sekreta u srednjem uhu.