Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

trudnoća i dojenje

ana

Imam bebu staru 8 mjeseci. Planirala sam ju dojiti barem do godinu i pol, međutim, ostala sam ponovno trudna. To znači da će se moja druga beba roditi kad prva bude imala godinu i četiri mjeseca.
Zapravo me zanima, idu li skupa trudnoća i dojenje? Da li dođe do nestanka mlijeka zbog trudnoće?

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo Ana, jedno je planirati, a drugo je plan sprovesti. Međutim, rašireno je mišljenje da je dojenje kontracepcijska mjera, što, očito nije uvijek tako. Hormonske promjene - hiperprolaktinemija u vrijeme laktacije dovodi do tzv. laktacijske amenoreje (izostanka menstruacije) koja može trajati i više mjeseci. Međutim, ovulacija može nastati već 6 do 8 tjedana nakon poroda. Stoga, oko 10% žena s izostankom mestruacije zatrudni, a taj je postotak i veći u žena u kojih se pojavila menstruacija. Dakle, dojite dijete koliko još možete (s 8 mjeseci uzima i dosta druge hrane); koliko dugo, nije moguće reći. Sretno.