Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Upala uha

Mely123

Poštovanje,

curica 2,5 godine..Imala dosta jaki kašalj,pogotovo noću.Radi toga smo se javili doktoru.
Nakon pregleda je dr rekla da joj je jedno uho upaljeno,ali da nije strašno,tj nije jako.
Pošto je bio petak,propisala nam sirup-antibiotik i sirup za kašalj..Antibiotik uzeti samo u slučaju pogoršanja,kontrola za 3 dana.
Nije imala temp nikako.
Tijekom ta tri dana nisam primjetila pogoršanje,kašalj se smirio,znala se dirkati po ušima i reći da je uho boli.
Otišli smo na kontrolu,uho i dalje lagano upaljeno,ali nije se pogoršalo.
Pa nam je rečeno da situaciju pratimo još kroz tjedan dana,s tim da nismo naručeni na kontrolu.
Ona i dalje tu i tamo se zna nekad dirkati po ušima i reć "da ju boli uho"...
Mene sad zanima dali ipak dati antibiotik ili čekati da se upala smiri bez lijeka.Jer znam da antibiotik ne treba davat na svaku "laganu" upalu,ako tako ovu upalu mogu nazvati.I koliko to s uhom može trajati,tj kako znati da se pogoršalo??

Hvala
Lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Najvažnije je održavati dobru prohodnost nosa, time će se najbrže riješiti problem podražaja srednjeg uha. Potrebno je obaviti kontrolu specijaliste ORL kako bi točno procijenio postoji li podtlak u srednjem uhu, nakuplja li se kakva tekućina tamo ili postoje znaci tinjajuće bakterijske infekcije. S antibiotikom ne treba žuriti.

Mely123

Hvala vam na odgovoru.
Bili smo na kontroli kod pedijatra,nije nas uputio na ORL...
Nema znakova bakterijske upale.
Dr misli da joj se eventualno šlajma nakuplja,a eustahijeva cijev je zatvorena.
Pa joj je dala sirup za razrijeđivanje šlajma i balončić koji bi ona trebala napuhati nosom(to olakšava stvar s eust.tubom),ali malena to još nezna napuhati s nosom......
Ja sam se još nečega prisjetila po povratku kući,a to sam zaboravila reći na kontroli,prije nekih par tjedana smo putovali avionom.
Malena je bila mrvicuuu prehlađena,mislim da se i tad žalila na uši,išli smo kod doktora i tada prije PUTOVANJA AVIONOM,bilo je sve uredno(s ušima i ostalim).
Ali čitala sam da kod djece ak su prehlađena,a putuju avionom dođe do tih nekih problema s eustahijevom cijevi..Neznam da to nije slučaj i kod moje curice??
Ako jeste,što može pomoći oko toga?

Hvala unaprijed na pomoći.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Da, promjene tlaka u avionu mogu podražiti srednje uho ako nema neometanog prolaska zraka između nosa i srednjeg uha pa se neko vrijeme mogu javljati smetnje i nakupljanje tekućine u srednjem uhu. Dobro i redovito ispirajte nos, neka spava s povišenim uzglavljem, u kući neka bude prohladno, učite je puhati nos...

Mely123

Dali onda zapravo nebi smjeli više putovati avionom??
Jer u 4 mj smo planirali putovati avionom,ali ako ipak postoji problem koji sam Vam gore navela,možda ipak bismo trebali odgoditi putovanje.? Ili je to s uhom nešto što prolazi samo od sebe s vremenom.

Hvala
Lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Možete putovati, samo neposredno prije leta isperite nos i ušpricajte neki od dekongestiva (Meralys, Operil P ili sl).