Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

uporna temperatura

lidija j

postovani dr. moja cerka ima 17 meseci proslog utorka pocelo je sve prvo samo curenje nos i temp 37.8 uradili bris i odneli kod lekara grlo nije bilo puno crveno i cekali smo rezultati brisa dok sekamo rezultate temp raste i do 39 . rezultate gotove i pronagena bakterija u nos streptokoka pheumoniae i dr daje pancef sirup 7 dana i kaze da ima gnojna angina a moze i da je i neki virus. u megovremenu temp i do 40 4 dan nosimo je kod drugi dr i uradimo krvnu sliku i mokraca leukocoti 17 000 mokraca uredna taj dr kaze da nije gnojna angina i da najverojatno se radi o viroza.pije sirup 5 dana temp non stop do 39.5 namaljena sa cepice eferelgan 150 idemo u ponedeljak na konrolu i dr kaze da je grlo malo crveno a pluca ok da pije sirup jos dvadana i evo danas smo zavrsili sirup a temp jos ima ne tako cesto ali dva put u dan iod38 do38.8 ja sam vrlo zabrinuta sta da radim i do kade moze temp da se tolerira

Darko Richter, dr. med.

37,8 nije bila nikakva temperatura, pretpostavljajući da ste je izmjerili u šupku. Iza toga ne znam kada je počela ona temperatura od 39°C, ali, očito tek nekoliko dana iza tog utorka, a to znači da sada ukupno ima temperaturu tek 3-4 dana.
Ostalo je pediajtrijska banalija - roditelji biju temperaturu, a temperatura bije dijete. Kao ona stara: pošao djed Petar da ubije vjetar: kapom, štapom kaputom i prutom; al' se vjetar ne da, i obori djeda.

lidija j

ne temperatura je merenja uvek ispod pazuvima i tek prosli cetvrtak je stigla i do 40 . danes evo oped ispod pazuvima 38.8

Darko Richter, dr. med.

Od sutra će biti bolje, tek popodne 37,7. Neka pije tekućine i bude kod kuće.

lidija j

hvala na odgovoru danas ja bolje bili smo na kontrolu grlo i pluca su ok ali jedno uvo curi pa bili smo ikod usni dr. iradili bris od uvo u ponedeljak recujtati treba da pije pancef jos tri dana sta vi mislite ? hvala vam puno pozdrav iz Skplja

lidija j

hvala vam danes je vec bolje ali bili smo na kontrolu grlo i pluca su ok, ali malo desno uho curi pa bilismo kod usnog dr. i radili bris na uho rezultati tek u ponedeljak . dr . nam je rekao pancef jos tri dana pa opet bris grlo i nos mene interesuje ovo sa uho moze li da je nesto ozbiljno? pozdrav iz Skoplja

Darko Richter, dr. med.

Sve zavisi od toga odakle uho curi: ako curi iz zvukovoda onda niej opasno, ali, ako curi iz srednjeg uha, to je već opasno.

lidija j

a kako dr. to da znam? dali to moze da se vidi sa brisa ili?

Darko Richter, dr. med.

To bi morao vidjeti ORL specijalist. Po brisu ćete to teško doznati, treba vidjeti ima li perforaciju bubnjića, ili samo furunkul u zvukovodu.

lidija j

bili smo na orl i on kaze da je sredno uho i prekinuo pancef i dao dr sirup pentrehil i kapi citeral jako sam zabrinuta dali je ova terapija ok i koliko je sve ozbiljno? Hvala vam puno

Darko Richter, dr. med.

Terapj aj eu redu, i Pentrexyl i Citeral. Na vašem bih mjestu samo provjerio da dobiva punu dozu Pentrexyla, tj. barem 90 mg/kg dnevno, podijeljeno u 2 ili 3 doze.

frederick

Poštovani,
Moja djevojčica ima 4,5 god. Već nekoliko mjeseci, svakodnevno, temperatura joj se digne na 37,2 - 37,3, pa opet pada na normalnu. Naš liječnik opće prakse kaže da su to najvjerojatnije stalno viroze. Znam da to nije visoka temperatura, no mene to jako zabrinjava. Nekoliko smo puta uzimali krv i urin. Bilo je uvijek u redu. Je li moguće da dijete stalno ima neku virozu i da li mi možete preporučiti još nekakvu pretragu da utvrdimo uzrok temperature?
Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Čime je temperatura mjerana, u kojem dijelu tijela, i kada u danu?
37,3 je inače savršeno normalna temperatura ako se mjeri tim i tim, ili tu i tu, ili u to i to doba dana.