Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Uvećan čvor samo na jednoj strani vrata

Korina_2023

Poštovani doktore,

sin (4,5 god) ima unazad otprilike 3 mjeseca povećan limfni čvor samo na lijevoj strani vrata. U par navrata smo u tom periodu bili kod pedijatra zbog samog čvora a u dva navrata je imao bakterijsku upalu grla(brisom potvrđen streptokok), tada su bila uvećana oba čvora, tj. i na desnoj i lijevoj strani vrata. No i nakon antibiotika nije došlo do ujednačenja čvorova sa obje strane vrata. Rađena je KKS sa DKS u periodu kad je bio zdrav i nalaz je bio uredan. U periodu infekcije je nalaz odgovarao bakterijskom infektu prema riječima pedijatra. Pedijatar nam je rekao da samo pratimo čvor no da ne vidim nikakav veći problem oko toga i da ne brinemo. No moje pitanje je, mogu li se ozbiljne bolesti kriti iza ovog simptoma ipak a da to još nije vidljivo te da li bi trebali napraviti dodatne pretrage u vidu punkcije ili sl? Dječak je inače dobro, ima dobar apetit, veseo je, nema drugih bolova i nikad se nije žalio na bol u vratu osim što je imao nekoliko respiratornih infekcija unatrag par mjeseci te značajnije hrče ponekad noću i diše pretežno na usta. Za to nam je pedijatar preporučio da popratimo da li se poboljšava te da ćemo ići na otorinolaringologiju u slučaju da se stanje ne popravi. Svaki savjet je dobrodošao jer sam u brizi zbog situacije da se ti čvorovi ne ujednačuju već skoro 3 mjeseca. Unaprijed hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Obzirom da je čvor prisutan tri mjeseca a dijete nije postalo teško bolesno možete isključiti ružne bolesti. Čvor neće nestati, tu se stvaraju imune stanice koje ga brane od infekta i u svaakoj novoj epizodi upale može se privremeno povećati.