Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Uvođenje krute hrane i učestalo povraćanje

SBrown

Poštovani doktore,

već neka tri mjeseca, otkako smo diversificirali prehranu, muku mucimo sa povracanjem, koje je nerijetko praćeno proljevom.

Dijete je sad staro 8,5 mjeseci. (Rođena je sa 3550g, sada teži 8300g. Reagirala je na kravlje mlijeko u mojoj prehrani, kroz dojenje, pa sam ga izbacila... Ne znam da li su vam ovi podaci relevantni za nastavak priče, ali neka ih, za svaki slučaj.)

Dva sata nakon obroka, ili čak samo zalogaja problematicne namirnice, slijedi povraćanje, kod kojeg nema puno "sadržaja". Nakon izbačene hrane, dijete povraca sluz i sline jer je nagon još uvijek jak. Obično u 6-7 navrata, nakon čega dijete klone i pada u san. Nakon buđenja i sisanja obično zivne i stanje se vrati u normalu. Kasnije tokom dana slijedi proljevasta, neugodna stolica.

Ovo nam se desilo nakon pojedene riže, kukuruzne krupice i zobenih pahuljica. (više puta jer trebalo nam je, nažalost, neko vrijeme da shvatimo što joj pravi probleme)
Reakcije na ovu hranu se nikad nisu manifestirale osipom, otežanim disanjem, smrcanjem... i ostalim alergijskim pokazateljima, već samo kroz probavne smetnje.

Epizode povraćanja uzrokovane rizom su ipak bile najjače i najteže.

Dosada isprobano voće i povrće dobro prolazi i nije bilo problema. Meso još nismo uvrstili u prehranu pa zaista na znam kakva bi, i da li bi uopće bilo kakve reakcije.

Znam da vam nije drago kad se roditelji igraju doktora i sami postavljaju dijagnoze, ali u današnje vrijeme, kad smo naprosto okruženi informacijama i one su nam lako dostupne, teško je suzdržati se i ne baciti se na istraživanje i isčitavanje članaka. Pogotovo kad su nam djecica u pitanju...

Pa sam tako, jednom prilikom, naišla na termin FPIES. Hrvatski prijevod ili naziv nisam našla. Ali čitajući članak prepoznala sam svoje dijete u navedenim simptomima...

Po vašem dosadašnjem iskustvu, kolika je vjerojatnost da se zaista radi o tome?
Ili imate možda kakvu drugu ideju, na temelju pročitanog?
Savjet što činiti ili ne činiti, što dalje i kome se obratiti je dobrodošao.

Unaprijed puno hvala na Vašem trudu i vremenu.

Darko Richter, dr. med.

FPIES je food protein induced enterocolitis syndrome.
Međutim, nemate vi pojma o pojmu, a imate previše vremena.

SBrown

Priznajem da o tom pojmu nemam pojma.
Međutim, Vi imate pojma.
I o ovom, i o mnogo drugih pojmova.
Pa sam se iz tog razloga nadala ipak malo konkretnijem odgovoru.
Recite mi molim Vas iskreno - bi li Vaš komentar bio drugačiji da nisam spominjala fpies?

Darko Richter, dr. med.

Iskreno, pročitao sam prva tri retka i zadnja tri pasusa vašeg pisma, ukljućujući početno oslovljavnje, i završni pozdrav. Ono između nisam pročitao niti prvi, niti ovaj puta.
Ali, ono što sam pročitao, čim sam pročitao, dalo mi je naslutiti da se vi bez znanja petljate u vrlo zapetljane stvari.
Ja sam dosta priprosti doktor. Najviše volim da mi se postave jednostavna pitanja, ako je dijete bolesno, a ako nije, da me se pusti na miru. Jer, pedijatar nisam postao zato da unterhaltujem dokone mame i njihovo društvo koje iz dana u dan prati pripametne razgovore na internetu, i povremno zajedno to komentira uz ispijanje kavice.

SBrown

U redu.

Dijete staro 8 mj, svaki puta nakon zalogaja riže/palente/zobenih pahuljica, počinje povraćati nakon cca 2 sata od obroka, u 6-7 navrata. U čemu je problem?

Bi li dobila odgovor na ovako uobličeno pitanje?
A da pri tom ne sumnjate u moje kulinarske sposobnosti jer hrana je ispravno pripremljena.
I ne, ovakav slijed događaja nije produkt moje mašte, već je zaista tako.

Odgovorili, ne odgovorili; nema veze. Jasno mi je da mi ne možete liječiti dijete preko kompjuterskog ekrana, ali me zaista zanimalo Vaše mišljenje.

Lijepi pozdrav Vam šaljem i zahvaljujem na pažnji koju ste mi posvetili.
Ako ništa drugo, nakon ovoga sam bogatija za osobno "dr. Richter iskustvo".

I dalje sam fan.

Darko Richter, dr. med.

Nakon normalnog pitanja, postavio sam odmah nekoliko potpitanja, i odgovore pročitao u prvom postu.
Dakle, sve izgleda kao enterokolitički sindrom, odnosno FPIES.
No, da li jest, ili nije, i na što je, ovisi praktički o provokacijskom pokusu u bolničkim uvjetima.
Javite se dječjem gastroenterologu (Klaićeva, Rebro, Vinogradska).

Kako mogu da stupim u kontakt sa clanom SBrown molim Vas

Da li postoji nacin da se povezem sa clanom, zaista mi je preko potrebna informacija

Molim clana SBrown ako ikako vidi poruke da se javi. Hvala