Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

UZ kukova

zlatan

Poštovana doktorice,
imamo musko dijete od nepunih 6 mjeseci,tesko 8.400,dojeno sa pocetkom dohrane ovog mjeseca.Dnevno prima 5 kapi vitamina D od prvog dana.Rodjen je carskim rezom(okrenut zatkom) u 36/37 GN,tezine 2900 i visine 53 cm.Apgar 9/9.
Dva puta smo bili na redovnoj kontroli kod ortopeda i nalaz je bio uredan.Beba je napredna,vesela i zivahna.
Danas smo prvi put radili UZ pregled kukova,nalaz je bio uredan s tim da se jezgre okostavanja jos uvijek ne vide.Doktor tvrdi da se to pojavljuje sa 4 mjeseca.Narucen je UZ kukova za mjesec dana.
Jako smo zabrinuti te Vas molimo za Vase misljene.
Postovanje i hvala

Zlatan

prof dr sc Ana Votava-Raić

Poštovani, pojava osifikacijske jezgre glave bedrene kosti (femura) individualna je, a javlja se najčešće između 2. i 7.mjeseca dojenačkog perioda. Stoga, nemojte se brinuti, ali otiđite na kontrolu. Mnogo pozdrava.

nina33

nalaz bebe od sedam tjedana, trudnoća uredna, porod vaginalno na zadak
kukovi-desno abdukcija diskretno reducirana, lijevo "preskok"-klizi po labrumu, desna nogica diskretno duža, femoralna brazda asimetrična. UZ kukova-jezgre se ne vide lijevo Graf IIa, th-abdukcijske gaćice, kontrola za četiri tjedna
Molim vas pojasnite mi malo i recite imam li razloga za zabrinutost, trebam li tražiti drugo mišljenje?
Zahvaljujem!

Darko Richter, dr. med.

Morate pitati onoga tko je dijete pregledao. Drugim riječima, na pregled se ide s malo više koncentracije, i postavljaju pitanja, jer, samo onaj tko je pregled napravio, može vam i objasniti što je tamo vidio, i što misli da treba učiniti, i zašto.

zorica10

poštovani danas smo bili na uz kukova beba je stara mjesec dana, u nalazu piše desno kut alfa 40 stupnjeva i lijevo 55 stupnjeva, kut beta uredan obostrano. moramo kod ortopeda, ali bih vas molila da mi odgovorite što znači takva dijagnoza i koliko je u našewm slučaju odstupanje od urednog nalaza.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Odstupanje je značajnije i ako je ispravno izmjereno pretpostavljam da će ortoped postaviti Pavlikove remenčiće i pratiti proces sazrijevanja kukova. Obzirom da je odstupanje uočeno rano, za očekivati je brzu normalizaciju nalaza.

kalidor

poštovani,
kada preporučate prvi uzv kukova kod muškog novorođenčeta? nalazim na oprečne informacije pa vas molim za mišljenje. hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ortopedi preporučaju dob od 6 tjedna.

Orleans765

Poštovani
Bebi od 2 i pol mjeseca napravljen je utz kukova, nalaz je sljedeći : klinički obostrano stopala CLV, kukovi uredno pokretni, diže glavu, izravnata lumbalna lordoza. UTZ sonografski desno Graf IIa, lijevo Graf Ib bez pojave osif. jezgrica.
Dijagnoza : Pedes CLV bill.
Preporuka : vježbe kukova i stopala uz široko povijanje.
Molim za vaše mišljenje

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Sprovodite vježbe koje je preporučio ortoped, za očekivati je s visokom vjerojatnošću da će se stopala ispraviti i nalaz ultrazvuka normalizirati (potrebna kontrola za mjesec dana).