Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

UZV mozga

marko1309

Poštovani,
ljubazno Vas molim za mišljenje nalaza UZV-a mozga. Beba je stara 3 mjeseca, rođena je u 32+6.
Današnji UZV kaže sljedeće:
FIH medijalano, (proširena 1,1 cm). Prošireni subarahniodalni prostor - lijevo 0,61 cm, desno 0,71 cm.
Lateralni vertikuli simetrični, uredne širine. Korioidni pleksusi urednog prikaza. Bazalni gangliji urednog izgleda. Protok likvora uredan.

Molim Vas za mišljenje o proširenju subarahniodalnog prostora. Imamo li razloga za brigu, ili je sve to još u fazi razvoja?
Na kontrolu smo naručeni za 6 tjedana.

Unaprijed se zahvaljujem!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nalaz ne ukazuje na neke specifične probleme, može biti prisutan kao varijacija normale no potrebno je praćenje UZV. Ako se ništa ne mijenja u nalazu tada ste bez brige. Tako će najvjerojatnije i biti.

Lu23

Poštovani,
ljubazno Vas molim za mišljenje nalaza UZV-a mozga. Beba je stara 6 mjeseci, rođena je u 38+6 carskim rezom.
Apgar 10/10
Kod otpusta urednog somatskog i neurološkog statusa.

Uzv glave sa 3 i pol mjeseca glasi:
(Slabije se prikazuju stražnji djelovi zbog male fontanele)
OG 40.5 cm
VF uloživa za jagodicu prsta
FIH je blaže proširena 3 mm i subarahnoidalni prostor 3 mm.
Mozgovina je uredne ehogenosti.
Uredan je prikaz girusa i sulkusa.
Moždane komore su urednih oblika i smještaja.
Pleksusi su simetrični.
CC se prikazuje u cijelosti ali je gracilniji.
Ventr. sustav je uredne prohodnosti.

Na sljedećoj kontroli sa 5 mj starosti bebe nalaz glasi:
OG 42 cm,
VF uloživa za jagodicu prsta
(Slabije se prikazuju stražnji djelovi zbog male fontanele)
U odnosu na prošli nalaz FIH je proširena 5mm, a subarahnoidalni prostor 4 mm.
Ostali nalaz je uredan
Kontrola za 1.5 mj

Hvala

marko1309

Poštovani g. Jovančević,

Prvenstveno zahvaljujem na odgovoru.
Nastavno na moj prvi post, danas smo napravili novi UZV mozga, stoga Vas ljubazno molim za misljenje.

U nalazu pise sljedece:
Prati se relativna progresija (obzirom na rast glave) diletacije subarahnoidalnih prostora lijevo 9,2 mm, desno 7,8 mm, FIH 1,24. Korpus kalozum 1,6 mm. Ostali nalaz bez patoloskih grafoelemenata.

Kako ste napisali da nema razloga za zabrinutost ukoliko rezultati ostanu isti, a u nasem slucaju nisu ostali, molim Vas savjet i misljenje o sadasnjem stanju.

Unaprijed se zahvaljujem!

Lijepi pozdrav!

marko1309

Ispričavam se što nisam naveo nekoliko bitnih detalja pa ih dodajem u nastavku.

Beba je stara 4,5 mjeseca (rođena 32+6)
Težina: 5830 g
Opseg glave: 42 cm
Dužina: 61 cm

Hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Jednaki odgovor za Lu i Marka: nema znakova da se zbog povećanog tlaka likvora događa bilo što u smislu kompresije mozga. Potrebno je praćenje. Ako se progresija nastavi treba konzutirati neurokirurga, no o tome se posavjetujte s osobom koja radi ultrazvuk.