Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

uzv mozga

Nadam se da je forum jos aktivan...vidim da su poruke na ovu temu iz 2008.

rodila sam prije 5 i pol mjeseci, trudnoca sve ok, porod zavrsen vakumom. Odmah su nas poslali na uzv koji je pokazao krvarenje 1. i 2. stupnja ali je tada mlada neuropedijatrica rekla da je sve ok i da je to sve normalno. 3 mjeseca nakon tog prvog uzv primjecujem da se Petar pocinje izvijati u luk i praviti most tijekom presvlacenja. Prijavim to pedijatrici i ona odluci poslati ga na pregled kod fizijatra jer prilikom "posjedanja" glavica je skroz zaostajala za trupom, dakle nije drzao glavu. Fizijatrica nakon pregleda utvrdi hipertonus i posalje tjedan dana na vjezbe i kontrola za 2 mjeseca. Vjezbali po Bobathu tjedan dana i nismo dobili nikakve vjezbice za doma samo babyhandling. S 5 mjeseci ponovno kontola kod fizijatra gdje je idalje dijagnosticiran hipertonus u cijelosti i ponovno vjezbice na fizijatriji i fizijatrica nas uputi na uzv mozga. Pedijatrica nam je dala uputnicu odmah za neuropedijatriju i jutros smo radili uzv, a nalaz neuropedijatra glasi ovako:

P je danas dobrog opceg stanja, napreduje, lijep socijalni kontakt, prati pogledom, reagira na zvuk i svijetlo. Prihvata igracke, otvara sakice. Dosta pokreta motorike. Pri trakciji glava prati trup. U vertikali simetrija noge ekstendirane u kukovima. Opire se vrhovima prstiju o podlogu. U ventralnoj suspenziji glava u ravnini trupa.
Tonus misica nesuglasen, prevladava hipertonus u cijelosti, refleksi zivahni simetricni.
UZV mozga: Mozgovinma uredne ehogenosti falx medijalno. Lijep prikaz girusa i sulkusa. Frontalni rogovi urednog oblika i velicine s nesto nazubljenim rubovima.
Postranicne klijetke blago prosirene u okcipitalnim rogovim s nesto punijim pleksusima. Naznacena je blaza hiperehogenost pv obostrano.
Dobro se vizualizira CC treca i cetvrta klijetka uz uredan protok likvora. Nema znakova povisenog ICT.

Zakljucak: stanje nakon hipoksicnih promjena PV obostrano st nakon HIC gr I/II.
Dg. Sy dyst hipetn.

Molim vas pomoc oko tumacenja ovog nalaza, vase savjete i misljenje. Beskrajno hvala na strpljenu i vasem vremenu!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ultrazvuk pokazuje blage promjene koje su posljedica onoga što je viđeno ranije. Nema znakova poremećaja protoka likvora i povećanja tlaka u mozgu. Dakle nalaz sam po sebi ne znači ništa loše. Samo nastavite s vježbama, pokušajte se uključiti i u program plivanja za bebe (ako ga ima u blizini).

hvala puno na odgovoru i oprostite ako previse gnjavim i detaljiziram radi boljeg razumijevanja ali te blage promjene koje se vide od proslog uzv jesu poboljsanje ili? Ps.plivanje za bebe je daleka buducnost u Mostaru..nazalost.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nema pogoršanja, sve opisano je povezano s krvarenjem kako je opisano u 1. UZV nalazu.

Lucija1995

Rodila sam sina u 26 tt, 860g i 34cm. Nakon 8 mj radila sam mu uzv mozga na nalazu pokazuje blagu ventrikulomegaliju, veše frontalno. Da napomenem, bez obzira sto je rodjen tako rano nije imao nikakvih krvarenja na mozgu, i sve mu je uredu, najosjetljivija su pluća. Ne znam je li imam razlog za brigu zbog ovog nalaza sada. Pošto ja baš neznam šta je to, dali mi možete objasniti, i je li to opasno? Hvala.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne bi trebalo biti problema, naročito ako je dijete dobro i ako je porast glavice u granicama normale. Nalaz sam po sebi ne znači ništa pod uvjetoma da se ne pogoršava (tj da se moždane šupljine ne povećavaju) što će se vidjeti na kontrolnom ultrazvuku.