Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Visina

Mirela

Suprug i ja imamo blizance stare 11,5 g. i kćer staru 13,5 g. Zabrinuti smo jer su dječaci visoki 140 i 143 cm. Napominjem da smo suprug i ja prosječne visine, a takvi su i ostali članovi naših obitelji (žene oko 165 cm, a muškarci 175-180 cm). Prošle godine su dječaci narasli 6,5 i 7 cm u 12 mj., dok su u zadnjih 9 mj. narasli po 3 cm. Kćer je visoka 160 cm. Oni su dvojajčani blizanci i prilično su mršavi. Imamo li razloga za zabrinutost?

prof dr sc Ana Votava-Raić

Štovana gospođo Mirela, prema tablicama tzv. centilnih krivulja sva su Vaša djeca visinom u zadovoljavajućim "okvirima". Radi Vaše informacije navest ću Vam tek da rast nije jednolik; najveći je rast u periodu prije rođenja i zatim u dojenačkoj dobi, dok je rast u školskog djeteta sporiji sve do tzv. pubertetskog zamaha rasta koji je (prema statistici velikog uzorka ispitanika) između 13. i 15. godine u dječaka i između 11. i 13. godine u djevojčica. Moguće je, prema tome i iznenađenje u Vaših sinova.
U djevojčice daljnji centimetri ovise o pojavi menstruacije (da ili ne još) i o dobi u kojoj se javila, (ukoliko je taj vid hormonske aktivnosti nastupio). Stoga, za sada, nema razloga za brigu. Srdačni pozdravi.