Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

visina i težina djeteta

MamaAna1

Poštovani,

molim vas lijepo da me uputite trebam li nešto poduzimati u vezi visine mog sina. Naime, ima 3 godine i 4 mjeseca i visok je 92 cm i ima 14 kg. Moj muž i ja smo visoki 165 cm. Bake su visoke 160 i 155 cm, a djedovi 175 i 185 cm.Brat od mog muža ima 187 cm, a moj brat 175 cm. Dječak je zdrav, normalno se razvija, spretan je, komunikativan i vrlo bistar.

Hvala i pozdrav,

MamaAna

Darko Richter, dr. med.

Što biste htjeli poduzeti? Je li, po vama dijete previsoko, prenisko, ili baš kako treba? Ja nemam pojma dok mi ne kažete što hoćete.

MamaAna1

Naime, ako sam u pravu, dijete je ispod 5. percentile i htjela bih znati što medicina preporučuje u takvim slučajevima: pratiti, nešto poduzeti, ako da, o čemu se točno radi, kakve pretrage? Poslala sam vam i visine bliske rodbine.Molim vas da mi date vaše mišljenje.

Hvala i pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Pogledajte još jednom u krivulje ili tablice koje imate.

sonja11

Poštovani,

moj dječak je rođen 27.4.2011. odnosno sada je blizu 4. mjeseca. Rođen je s 4.090 i 55 cm. Iz rodilišta je izašao s 3.900. Prvi mjesec je težio 5,000 i bio visok 57 cm. Drugi mjesec je težio 6,700 i bio visok 59 cm. Treći mjesec je imao 7,700 kg i 66 cm. Sada pred kraj 4. mjeseca ima 8,8 kg i 72 cm. Moje pitanje glasi je li njegov rast u visinu i težinu u skladu sa standardima? Gledajući tablice koje sam pronašla na netu uočila sam da je dosta iznad uobičajne visine i težine za svoj uzrast.

Darko Richter, dr. med.

Što da vam ja kažem?

sonja11

Pa, samo odgovorite na pitanje koje sam postavila, ukoliko je moguće.

Darko Richter, dr. med.

To morate ustanoviti sami, gledajući u svoje tablice. Ja sam daleko, i ne znam koje tablice imate.

kcurin

Poštovani doktore,

dijete (curica) nam ima godinu dana, 75cm i 7300g. Porođajna joj je težina bila 2670g, a težina pri izlasku iz rodilišta bila je 2400g. Na pregledu nam je pedijatar rekao da je presitna, pa bi nas zanimalo Vaše mišljenje o tome, jer nam je on na prošlom pregledu rekao da nikako ne dajemo kravlje mlijeko, ovaj put neka joj dajemo što više kravljeg mlijeka, pa bismo voljeli čuti mišljenje i drugog liječnika.

Unaprijed Vam zahvaljujemo na odgovoru.

S poštovanjem.

Darko Richter, dr. med.

Ja ne pristajem na izmudrene probleme i zadatke. Zbog čega bi baš kravlje mlijeko imalo veze s veličinom djeteta?
Dijete od 12 mjeseci normalno jede sve, za stolom s odraslima, možda malo bolje usitnjeno.
Za nelogičnosti ili promjenu savjeta vašeg liječnika morate pitati sami.

Kasparov64

Poštovani,

Moj sin ima 13 god 171 cm 53 kg zanima me koliko još može potegnuti u visinu..ja sam 194 cm a supruga 175 cm..pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Može dosegnuti Vašu visinu, ipak sve ovisi u kojoj je fazi adolescencije. Ako ima jače izražene muške osobine (dlakavost, dubina glasa) značajniji rast neće trajati dugo.