Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

gliste

mama

Djevojčica iz susjedstva često boluje od dječijih glista. Da li je to zarazno (putem ruku, WC ili sl.) s obzirom da imam sina od 3 godine koji je često s njom.Kako uopće prepoznati te gliste, jesu li opasne i kako i zašto nastaju? Ima li to veze s prljavim rukama ili sl?Po mojoj nekakvoj logici to bi se trebalo liječiti, no roditelji te djevojčice samo komentiraju "imaš gliste, ne jedi slatko, pij kiselo" i sve se svodi samo na to i tako već godinama. Molim Vaše mišljenje i savjet kako se treba ponašati da i moj sin ne dobije te gliste?

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo, nije jasno da li je parazitoza u djevojčice iz susjedstva zaista dijagnosticirana ili je to neka napomena njene okoline, ovako formulirana iz tko zna kojih razloga. Također nije jasno o kojim se parazitima radi. No, općenito uzevši, tzv. dječja glista vidljiva je u stolici, neke od "glista" vidljive su pažljivim promatranjem kože u neposrednoj okolici izlaznog debelog crijeva itd. Parazitoze su u dječjoj dobi česte, osobito u djece koja se igraju u pijesku i imaju često prljave ruke. Preporučam Vam odlazak u ambulantu i analizu djetetove stolice na parazite. U slučaju nalaza "glista" djetetu će se ordinirati terapija. U pravu ste, parazitoze se uspješno liječe. Srdačno Vas pozdravljam.

Vrabec

Poštovanje, koliko dugo te gliste, jajašca mogu preživjeti izvan čovjeka, u stanu, na odjeći...

Vrabec

Poštovanje, koliko dugo te gliste, jajašca mogu preživjeti izvan čovjeka, u stanu, na odjeći...

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Danima, ako ne i tjednima

MaLo

Postovani!
Imam dijete od 3 godine i 10 mjeseci.
Zadnjih par dana se zalio na svrbez guze na podrucju anusa. Preko dana je ok,ali preko noci se budi i govori da ga svrbi i nemira je. Primjetila sam da ima bijelih sitnih kao mrvica, kao mucice od odjece/gacica. Neznam da li bi to mogle biti gliste? Dal pistoji neki lijek koji ide bez recepta i da li je opasan ako nismo sigurni da su gliste? A imam i dijete od godinu dana,da li moze i on dobiti gliste i ako ih dobije ima li i za bebe od godinu dana lijek?
Unaprijed hvala

MaLo

Zaboravila sam napomenuti da dijete ima i slabiji apetit zadnjih nekolika dana i malo je razdrazljiv...

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema svemu navedeno riječ je o malim dječjim glistama, postoji učinkovit lijek (mebendazol) u obliku sirupa ili tableta i siguran je za primjenu. Manje dijete također može lako dobiti te gliste, stoga ako se javi crvenilo oko čmara može i on primiti istu terapiju. Javite se liječniku.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema svemu navedeno riječ je o malim dječjim glistama, postoji učinkovit lijek (mebendazol) u obliku sirupa ili tableta i siguran je za primjenu. Manje dijete također može lako dobiti te gliste, stoga ako se javi crvenilo oko čmara može i on primiti istu terapiju. Javite se liječniku.