Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Vodene kozice uz upalu grla, potom niska temperatura

NaMama

Postovani,
Dijete od 8 god. je oboljelo od vodenih kozica. Prva 4 dana je imao povisenu temperaturu 38.5, te je pedijatar propisao pola paracetamol tablete od 500 mg, na 4-6-8 sati, ovisno o potrebama. 3. dan bolesti je dobio i antibiotik zinnat 250 mg, zbog upaljenog zdrijela uz velike bijele kozice na grlu. Teperatura je prestala 5. dan, kada je u podne dato pola paracetamol tablete, i potom vise nista. No, tu noc temperatura djeteta spada na 35°. Pregurali smo noc utopljavanjem, presvlacenjem i toplim cajem, a sljedeci dan temp je bila ugl oko 36.5°. No, stvar je u tome sto se od te noci, evo vec 3. noc, temperatura navecer spusti i na 35 pa varira do 35.5, a uz utpljavanjem se podigne i na 36.3. Zanima me zasto se ovo dogadja? Dakle, otprilike svakih 6 sati sam mu davala pola paracetamol tablete i nikakav drugi antipiretik, a znalo je proci i 8 sati izmedju paracetamola. Zasto mu temperatura pada? Preko dana je sve ok, dijete je veselo, apetit super... Ali, kada zaspe, temp. opada i on je na dodir hladan, te se preznojava. Trebam li se zabrinuti, i da li su potrebne neke dodatne pretrage?
Unaprijed se zahvaljujem na Vasem odgovoru!
S postovanjem,
Natasa

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Najvjerojatnije je koža hladnija zbog znojenja, pokušajte izmjeriti temperaturu u uhu, ustima ili rektalno. Manje je vjerojatno da je uzrok poremećaj termoregulacije kao posljedica vodenih kozica. U tom slučaju bi dijete imalo i neke druge smetnje - slabiji tek, neraspoloženost, glavobolja ili slično.