Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Waardenburgov sindrom

Mama L

Da li mozda znate da li se itko u Hrvatskoj bavi proucavanjem Waardenburgovog sindroma?
Unaprijed hvala na odgovoru
Zabrinuta mama

prof dr sc Ana Votava-Raić

Štovana gospođo, sumnjam da se u bilo kojoj zemlji netko bavi isključivo s jednim sindromom, osobito ako je on rijedak kao ovaj koji navodite. S druge strane, sindrom je vrlo kompleksan jer sadrži anomalije očiju, ušiju, kože i druge, pa se s takvim pacijentom moraju "pozabaviti" mnogi. Nadalje, čudi me da Vam liječnik koji je dijagnosticirao sindrom nije dao i daljnje upute. Stoga, najkraće rečeno, možete se javiti u Zavod za genetiku (bolest je nasljedna po autosomno dominantnom tipu nasljeđivanja) Klinike za pedijatriju u Zagrebu, na Rebru. Mnogo sreće !

Mama L

Hvala na odgovoru. Naime, WS nije dijagnosticiran, ali smatram da ga moj suprug ima (ah, internet!): desno oko plavo, lijevo smedje i zeleno, nagluhost preko 90%, brat nagluh, ujak sa sijedim cuperkom, pokojni ujak nagluh...Kod lijecnika je isao samo zbog nagluhosti, kod geneticara je bio prije 20-tak godina, a o WS nije bilo ni spomena. Samo me zanimalo tko se time bavi i da li to koga uopce zanima, s obzirom na to da na HR netu nisam pronasla ni jedan clanak.
Jos jednom hvala.