Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Za Dr. Darko Richter

Natasa

Zar nemislite da ste malo suvise ostri prema nekim od ovih mama. Mozda vama i neka od ovih pitanja izgledaju glupa i bez bilo kakavog smisla ali ih onda nemojte na njih ni odgovarati.Obicno majke ovdje dolaze jer mozda nedobivaju adekvatnu pomoc od svojih pedijatara.Doktor za odrasle nije tako tesko biti ali jedan pedijatar treba biti prvo covjek a onda pedijatar jer bebe neznaju reci sta im smeta a mi znamo. Ako su vam pitanja besmislena zasto se uopce zamarate ovim forumom. Po mom misljenju ovdje treba da se nalaze strucne osobe koje imaju malo vise strpljenja. Prepala bih se doci kod vas osobno. I meni neka od pitanja izgledaju besmisleno ali ko sam ja ili vi da ocjenjujete ljude. Svake godine se sve mjenja sva pravila o hranjenju stojanju hodalici polozaju spavanja nosilici cijepljenju temperaturi itd. Ja sam majka dvoje djece sa refluksom i zivim u Nizozemskoj i naisla sam na tako arogantne pedijatre i uvijek sam mislila da je kod nas bolje i cak vasa arogancija me ne uspjeva razuvjeriti u to. Zao mi je zbog ovakvih rijeci ali to je moje misljenje

Dr. Darko Richter

Ne ocjenjujem ljude, već odgovaram na pitanje. Katkada je pitanje takvo, da je ocjena pitanja dio činjeničnog odgovora. Nije bit u nečijoj aroganciji, već u tome daje li točan i razumljiv odgovor. A mislim da sam bio sasvim jasan i da je Sanella mogla vrlo točno shvatiti da brine brigu o nečemu o čemu se danas teško može voditi prava briga, a u svakom slučaju nije neki posebni i partikularni problem baš djeteta.

Stella

Bez ljutnje, mislim da je dr. Richert pedijatar na svom mjestu, uopće ga ne smatram arogantnim, a prije svega je stručan. Uvijek postoji ljudi koji će biti zadovoljni odgovorima i oni koji neće, teško nam je uvijek udovoljiti.
Pozdrav!

Natasa

U strucnost dr.Richter ne sumnjam ni ja i ne radi se samo o Vasem odgovoru Sanelli vec sam eto malo pregledala forum pa mi se ucinilo da ste malo preostri jer majkama svi znaju dijete treba toliko i toliko jesti i toliko i toliko napredovaati pa kad odes na kontrolu se razocaras. Ne znas vise ni sam sta da das a sta ne. Ima dijece komplicirane do zla boga.Moje oboje dijece kao sto sam navela pate od refluksa a 90% ljudi niti nezna sta je to. Uvijek izgledaju sretni nasmijani i raspolozeni osim kad dodje vrijeme hranjenju pa ti uvjeri jednog pedijatra da imas problem pogotovo ako se radi o silant ili tihi refluks.Da dam jednu bocicu mom sinu uzme mi nekad i do sat i pol vremena plakanja vristanja zaspe pa odjednom budan pa cak i kad su se sami uvjerili u sve ovo poslije silnih obzervscija od osam dana bolnice kazu pomoci nema nego odi doma pa hrani 4 mjeseca staro dijete zlicom a racun od bolnice 8000 eura ni manje ni vise a jedino sto je dobio od njih moglo se desiti da je pokupio neku bakteriju MRSA jer smo ga morali poslije 2 tjedna voditi na testiranje odnosno brisove za tu bakteriju pa su nam jos i to htjeli naplatiti. Na kraju da bi saznali sta nije uredu otisli smo u Belgiju u Leuven i za 3 nepuna sata saznali da ima refluks sa ostecenim jednjakom od 10-20cm nalaz endoscopie grade 1. To se sve moglo saznati i u Nizozemskoj gdje zivimo da doktori nisu zauzele stav kakav jesu kako je moguce da rodim i drugo dijete i da i drugo dijete ima isti problem kao i prvo i da ja to sebi umisljam. Sve u svemu kao sto vidite ja sam se malo vise razocarala u lijecnike pogotovo sto se tice mog prvog dijeteta jer kad sam zbog nje trazila drugo misljenje pedijatar je ispred nosa mi pocjepao recept za Zantac za curicu i rekao ako trbam drugo misljenje da nema recep¨ta. Moje pitanje njemu je glasilo zasto moje dijete koje je tada imalo 14 mjeseci nezna da ima noge a njegov odgovor je glasio pa sta ja hocu ona ima samo 14 mjeseci.Zato mi je malo zao kad vidim da ponekad malo grubo odgovarate na pitanja. Nikako ne sumnjam u vasu strucnost i ne zelim vas uvrjediti. Puno pozdrava od

Natase

Dr. Darko Richter

Iskreno, ne sumnjam u ljudske slabosti, makar se radilo i o tako naprednoj zemlji kao što je Nizozemska. Žao mi je zbog vaših iskusatva, no ta komunkacija ili nekomunikacija s liječnikom vašeg djeteta mogla se sigurno razriješiti i u samoj Nizozemskoj, iako vam je možda Louvain u Belgiji bio bliži. Ništa više, ništa manje. Čim vam je davao Zantac, bio je svjestan problema, tj gastroezofagealnog refluksa, jer to je važni dio liječenja. Dakle, problem je u komunikaciji, a tek sekundarno u znanju, jer ako i može biti u početku lutanja u dijagnozi, ipak se najveći dio problema u današnjoj medicini mogu izvesti na čistac. Samo, i pacijenti kod toga moraju biti malo strpljiviji. I još nešto, gastroezofagealni refluks nije neka nasljedna bolest, pa da vas se odgovara od drugog djeteta. Čak i da jest, uvijek je konačna odluka vaša, to je sve. A vi ste ovdje vidjeli da se liječnika pita da li kupovni ili neki domaći jogurt, u inače potpuno zdravog djeteta. Oba su jogurta industrijski pravljena i imaju obilje aditiva. Koja je razlika i od kuda da bilo tko zna što će biti kad će biti. Pitanje je definitivno apsurdno, i tko to ne može prihvatiti, neka pita koga god hoće, pa nisam ja jedini pedijatar na svijetu, niti je ovo jedini slični forum.

Natasa

Ja sam Zantac dobila poslije 8 mjeseci moje upornosti i kad mi je dan receno mi je da mi nece pomoci iako jeste pomogao jer trenutak kad ga je moja djevojcica pocela uzimati prestala je povracati a povrcala je jedo sest mjeseci do tad poslije svakog hranjenja. Sto se tice refluksa sada postoji predpostavka da je u genima jer je puno istrazivanja bas upravo provedeno u protekle dvije godine. Nepoznajete zdravstveni sistem Nizozemske. Rijec refluks niko nije spominjao iako je ona imala sve tipicne simptome a ja sam to sama iskopala na web pa sam ga pitala. Za sina je uzelo par sati necijeg strpljenja i povjerenja u pricu jedne majke i zato mu je refluks diagnoziran sa dva mjeseca i on je na Omeprazole. Kao sto sam vam rekla on je pomoc dobio u Belgiji a kad sam ponivo sve predocila sa nalazima ovima ovdje nisu imali bilo sta reci iako su ga oni drzali u bolnici osam dana i nista zakljucili jer nisu zeljeli da pomognu. Za tih osam dana ga nije ni vidio pedijatar nego student asistent od pedijatra. Za takvo sto nema izgovora jer ja ih nisam pitala o jogurtima jer je on primljen u bolnicu zbog odbijanja hrane i gubitka na kilazi