Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

zabrinuta buduća mama

mara

Poštovani.Trudna sam oko mjesec dana i trenutno imam jaku prehladu, grlobolja prozirni iscjedak iz nosa i blago povišena temperatura.Zanima me dali bi virus mogao naštetiti bebi.
I molila bih još jedno pitanje-s 11 godina preboljela sam mononukleozu.Pošto znam da se virus može dugo zadržati u tijelu da li postoji opasnost da se aktivira i naškodi bebi. unaprijed puno hvala.

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo, teoretski svaki virus može biti "nezgodan" u graviditetu, ali, prema današnjim saznanjima, virusi tzv. banalne prehlade ne djeluju na plod. Uzročnik inf. mononukleoze zaista se može zadržati u organizmu stanovito vrijeme, koje je, međutim, potpuno nepredvidivo. Sasvim usput - i zabrinutost može biti štetna ! Srdačno Vas pozdravljam.