Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Začepljen nos

Elvisa2019

Poštovanje
Imam bebu od 8 mjeseci kojoj je nos začepljen skoro 4 mjeseca. Znači od bebinog 4 mjeseca borimo se s nosicem. Radili briseve nosa i ždrijela i sve uredno. Beba je vesela, jede, spava fino sve je znači u najboljem redu ali nos uvijek začepljen. Ujutro iz nosa izadje žut sekret kojeg onda više u toku dana nema i opet tako. Čistim nos i puno puta smo inhalirali ali ništa ne pomaže. Molim Vas za savjet.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Hvala Bogu da nisu našli ništa u brisevima jer bi vjerojatno dobila antibiotik što je u svakom slučaju neopravdano. Preporučam da pročitate članak gdje ćete naći dosta korisnih informacija na ovu temu.

https://littledotapp.com/hr/blog/bolesti/mama-zacepljen-mi-je-nos

Elvisa2019

Hvala na odgovoru. Bili na redovnoj kontroli. Pedijatrica prepisala instalacije deksametazonom. Iako je već ranije dijete bilo inhalirali istim i djelovalo je al opet kroz 2 dana isto. Krvna slika dobra. CRP 3.bebu smo već dosta puta inhalirali ali sve pomaže trenutno. molim vas dajte mi savjet šta da uradim. Stariji dječak ima isto začepljen nos te dosta žutog sekreta iz nosa izlazi.

Elvisa2019

Poštovanje...molim Vas za odgovor. Beba je počela povracati svaki put kad jede i povraca sve sekret blijedo žut. Nema temperature ima apetiti i raspoložena je ali povraca. Molim Vas za savjet. Mislim da je to sve povezano s začepljenim nosim. Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Povraćanje treba uvijek ozbiljno shvatiti, javite se pedijatrici.

Elvisa2019

Poštovani,
Molim Vas za odgovor. Beba je znači bila puna slajma. Povraćanje koje je trajalo 1 dan i poslije proljev. Pedijatrica je dala sirup pancef i instalacije dexasonom 3 dana i poslije sinomarin. Sekret se bi i povukao. Da bi nakon terapije i sirupa od 10 dana opet nos počeo se zacepljati. Žut sekret. Više ne znam šta da radim. U pon idemo opet raditi briseve.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Samo redovito ispirajte nos Sinomarinom, izlazite van. Svi ukućani trebaju prati ruke prije kontakta s djetetom. Temperatura u kući bi trebala biti oko 21 stupanj C.

sanidica

Postovani, imam bebu od mesec i po dana, iskljucivo dojena, dobro napreduje, medjutim nosic mu je zapusen a narocito po noci pa sam pokusala uzdignuti uzglavlje na krevetu kako bi lakse disao. Nos cistim fizioloskim rastvorom u obe nozdrve, onda nesto pokusam izvici i onim aspiratorom sto ide na usta. Medjutim on je pun slajma koji nakon toga proguta uz dojenje. Ovo traje vec nekih mesec dana kako da mu olaksam ? Hvala unaprijed

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Temperatura u kući treba biti 20-21 C, nos ispirajte 2,3% otopinom morske vode umjesto fiziološkom otopinom, izlazite redovito u šetnje. Ako se stanje pogoršava ili postane plačljivo, javite se pedijatru.