Pulmologija

Dijafragma podize pluca

Visnja

Nisam sigurna da li ovo pitanje spada kod vas ali pokusacu. Moj otac je isao na vise snimaka (rengen) pluca i utvdzeno je da mu diafragma na neki nacin podize pluca. Sta je u stvari diafragma i da li ovo moze biti opasno , odnosno kakve posljedice mogu biti od toga.

doc. dr. Neven Tudorić

Dijafragma ili ošit je mišićna pregrada između prsnog koša trbušne šupljine. Dijafragma ima vrlo važnu ulogu pri disanju, spuštanje dijafragme širi pluća i omogućuje udisaj, a njezino podizanje smanjuje volumen prsnog koša olakšavajući izdisaj. Živčani impulsi za kretnje ošita omogućuje živac po imenu phrenicus (frenikus). Ozljede tog živca. ali i neki drugi poremećaji mogu uzrokovati paralizu lijevog ili desnog lista ošita koji tada trajno ostaje u podignutom položaju ("podiže pluća" kako ste naveli). Ta situacija može otežavati disanje.