Pulmologija

opstruktivni bronhitis

Ivana

Moj 11-godišnji sin se liječio krajem ovog ljeta dva tjedna na S............pod dijagnozom: brocnhitis obstructiva, te po otpustu dobio
lijekove: Serevent, Fluxotide (oba discus) te Ventolin spray po potrebi.
Simptomi su nestale uz skoro mjesec dana terapije, ali sada osjeća neposredno nakon uzimanja lijekova bolove u svim zglobovima koji šetaju. Ima li to veze s lijekom Serevent, mora li ga shodno tome prestati uzimati, ili taj simptom nema veze sa ordiniranom terapijom? Čekamo nalaze pretrage IgE. Hvala na odgovoru, ivana

dr Neven Tudorić

Lijekovi koji su propisani odgovaraju terapiji astme, a ta je dijagnoza puno vjerojatnija u 11-godišnjeg dječaka nego li kronični opstruktivni bronhitis.
Oba spomenuta lijeka dobro se podnose i ne uzrokuju češće nuspojave. Uz Serevent mogu se javiti drhtanje, osjećaj nepravilnog srćanog ritma i glavoboja. Ove nuspojave su prolazne i obično nestaju tijekom dulje uporabe lijeka. Prijavljene su i druge nuspojave koje uključuju bolove u zglobovima, mišićima, grčeve u mišićima i sl.
Bolovi u zglobovima koji se sele iz zgloba u zglob nisu tipična nuspojava ovih lijekova, a ako su popraćeni povišenom temperaturom mogu biti znak ozbiljnih bolesti. Posavjetujte se s liječnikom, bilo bi korisno učiniti neke laboratorijske testove (sedimentacija erc., CRP i sl.).
Neovisno o tome, ako je plućna bolest pod kontrolom oba navedena lijeka mogu se, u dogovoru s liječnikom, postupno izostaviti iz terapije.

simun

Imamo malu curic 3,5 god ona ima kronicni bronhitis
i ima ceste napade pa bi vas molili za savjet i gdije bi mogli lijeciti malu Morenu.

rory

beba od 15mj.u više navrata(4-puta)imala bronhitis.Lječena antibioticima i inhalacija ventolinom.Zadnji "napad"bronhitisa sa upalom grla,lječena sirupom zinan i nakon 10 dana poslije završene terapije antibiotikom hospitalizirana.dobiva sumamed.ventolin i altrovent svaka 4 sata.provela je 2tjedna u bolnici i puštela na kućnu njegu.U slučaju ponovnog javljanja bolesti preporuća se dvomjesećna terapija kortikom.Molim savjet za lječenje,prehranu i sve što mi može pomoći u lječenju moje bebe. hvala

doc. dr. Neven Tudorić

S obzirom na odabir lijekova vjerujem da "ste u dobrim rukama". U koliko se sumnja na astmu, a što bi s obzirom na 4 napadaja otežanog disanja mogao biti slučaj, potrebno je pokušati identificirati evtl. vanjski pokretač tegoba, te u slučaju dokazane osjetljivosti na određene alergene (grinje, kućni ljubimci i sl) poduzeti odgovarajuće mjere. Posavjetujte se s pedijatrom alergologom, izbjegavajte "alergogenu hranu".