Pulmologija

sarkoidoza

sandra

Ako su nakon preboljene i kortikosteroidima zaliječene sarkoidoze (na koži, plućima, i limfnim čvorovima) RTG nalazi pluca uredni u zadnjih 6 mjeseci (tri slike), znači li to potpuno izliječenje ili još postoji mogućnost recidiva u nekom trenutku u budućnosti?
Unaprijed hvala

doc. dr. Neven Tudorić

Sarkoidoza se bez obzira na potpuno povlaćenje bolesti može ponovno javiti nakon različito dugog perioda. Ako je prva pojava bolesti bila akutna, bol u zglobovima, crvenilo kože potkoljenica, temperatura i sl. šansa ponovne pojave bolesti je mala.

Milica

Što bi trebalo značit Sarcoidosis hilopulm. et gl.parotis chr.recidivans
uvedena je terapija Kortikosteroidi Dekortin 40 mg.Molim vas da mi kažete dali je moj posao spremačice i rad sa različitim sredstvima za
čišćenje ima veze sa bolesti s obzirom da mi to sve smeta.Hvala