Pulmologija

carcinoma planocellulare

Jasna

Molim Vas pojašnjenje ovog tipa karcinoma i načina liječenja sa osvrtom na učinkovitost pojedinih metoda.
Također molim preporuku literature ili web stranica koje se bave ovim problemom.

Unaprijed hvala

doc. dr. Neven Tudorić

Planocelularni karcinom je vrsta raka pluća. Tumor nastaje zloćudnom pretvorbom epitelnih stanica sluznice bronha. U pravilu se javlja u pušača. U odnosu na druge oblike raka pluća, ovaj tumor je nešto bolje prognoze, poglavito radi sporijeg rasta i kasnijeg metastaziranja. Ukoliko ga se dijagnosticira dovoljno rano, operacijom se može postići izljećenje, što na žalost nije čest slućaj. U protivnom se koriste drugi oblici liječenja, ugl. radioterapija (zračenje). Nakon ove terapije tumor se smanji, ali nakon nekog vremena ponovno raste.
Pokušajte pretraživati pod "lung cancer". U engleskoj literaturi ovaj oblik raka se zove "squamous"

mihaela

mozete mi reći nešto o redioterapiji, x-zračenijma sa područja fizike i medicine