Oralna patologija

Upala usne šupljine

AnuskaOs

Poštovanje,

Imam 22 godine i unazad tjedan dana mi se prvo pojavila naotečena žlijezda slinovnica na desnoj strani vrata, dan nakon toga upalilo mi se zubno meso, prednja 4 zuba, unutarnja strana gdje sam imala nešto malo kamenca,ali ne toliko puno. To meso je bilo blago crveno i mekanije nego inače.
Sljedeći dan dobila sam temperaturu 37,5 , max.38. koja dosta varira i naoteklo mi je svo zubno meso, moram napomenuti da nemam niti jednu aftu, samo meso oko zubiju, lagano je počelo bijeliti uz rubove zubiju. Otišla sam kod doktorice koja mi je dala Eritromicin antibiotik, popila sam već 8 kapsula do danas.
Jučer mi je jezik pobjelio, iskočilo je par bolnih prištića po jeziku, puno sline mi se stvara koju nemogu progutati. Zadah je grozan iako ga nikad nisam ni imala.
Na usnicama iz vana su se pojavile 2 groznice.Jezik je malo bolan, nemogu ga okretati u šupljini.
Pri gledanju u ogledalo primjetila sam skroz kraj one resice u usnoj šupljini s desne strane jako crvenilo.
Umnjaci su narasli.
Pijem Yasmin pilule, i Lupocet za smanjenje temperature. Žlijezda je i dalje naotečena, imam još 8 tableta do kraja terapije.
Izgleda mi ovako laički kao da su mi zubi veći, tj.njihova površina. Hoću reći da se meso nekud pomiće.
Ispirem 2x dnevno Beloseptom.
Molim za savjete.
Studentica sam i u mjestu gdje studiram nemam doktora tako da sam dosta uplašena.
Ne mogu jesti ništa osim tekuće hrane. Okuse u ustima sam očito izgubila zbog upale.
Inače nemam problema sa zubima, idem na redovite preglede kod zubara i zdravi su mi zubi.

Puno hvala

Prof. dr. sc. Dolores Biočina Lukenda, dr. med. dent.

Poštovana,
zbog simptoma koji navodite, a koji uključuju i pojavu općih simptoma kao što su povišena tjelesna temperatura, te oticanje "žlijezda na vratu", bilo bi uputno napraviti hematološku obradu ( odnosno kompletnu krvnu sliku, sedimentaciju, jetrene probe, hemoglobin, ureu, kreatinin, bilirubin, željezo, glukozu u krvi).
Ne znam jeste li već radili i kakvi su nalazi?
Osjećate li se malaksalo i iscrpljeno, postoje li još neki simptomi?
Ovakva slika u ustima kakvu navodite, uz te opće simptome, može upućivati na nekakvu virusnu infekciju, a jedna od njih je i infektivna mononukleoza.
Svakako posjetite specijalistu oralnog patologa koji će Vas uputiti na daljnju obradu.