Ortodoncija

Aleksandar Gulin, dr. med. dent.

Ortodontska ordinacija dr. Aleksandar Gulin
Zagreb, Republike Austrije 35

rast trajnih zubi

domingo

Sin ima 7 godina i izrasla su mu dva donja i jedan gornji trajni zub. Gornja jedinica je izraskla prije 9 mjeseci. Zanima me što je s drugom jedinicom. Naime, s obzirom na karijes bočice i upalu koju je imao, morali smo mu izvaditi jedinicu i dvojku s tri godine. Dakle na tom izvađenom mjestu sada bi trebala izrasti nova jedinica koju čekamo već mjesecima. Može li se desiti da ta jedinica nikad ne izraste? Da smo preranim vađenjem mliječnog zuba oštetili trajni ili nešto tako. Hvala na odgovoru

Aleksandar Gulin, dr. med. dent.

Izrastanje trajnih zubi pod utjecajem je različitih faktora ali jedan od usporavajućih svakako može biti i kronični upalni proces koji prati zube zahvaćene karijesom bočice. Najjednostavniji način je da provjerite položaj i razvojni stadij zuba kojeg očekujete ortopantomogramom (snimkom svih zubi). U tom slučaju bit će lakše procijeniti razvoj događaja...