Ortodoncija

Aleksandar Gulin, dr. med. dent.

Ortodontska ordinacija dr. Aleksandar Gulin
Zagreb, Republike Austrije 35

uska gornja vilica

lorenco

Situacija je slijedeca: imam 22 godine, rodjen sam sa rascijepljenim nepcem, koje mi je hirurski usiveno i spojeno. Problem koji se, nazalost, javio, jeste gornja vilica dosta uža u odnosu na donju, sto je uzrokovalo ( kako sam cuo, uobicajene u takvim slucajevima ) tegobe, kao sto su nazalan govor, teskoce u disanju kroz nos, i vizuelno naglasenu siru i ( u odnosu na gornju ) isturenu donju vilicu. Cuo sam da se takvi problemi rjesavaju primjenom palatalnog ekspandera ( nazalost, ne znam koji se tacan naziv rabi u hrvatskom jeziku ) koji u kratkom roku siri vilicu. Ono sto me zanima jeste, ukoliko bih koristio taj metod prosirenja vilice, da li bi mi to nanovo uzrokovalo cijepanje nepca, i ako da, postoji li nacin da se to izbjegne? Zahvalan...

Aleksandar Gulin, dr. med. dent.

"Palatal expander" je naprava koja se koristi da bi se nepce rascijepilo i proširilo. Svakako predlažem da se konzultirate s ortodontom jer je pitanje koliko i kao treba proširiti lukove kako bi se jednostavno dovelo sve zube i čeljusti u njihove idealne položaje.