Ortodoncija

Aleksandar Gulin, dr. med. dent.

Ortodontska ordinacija dr. Aleksandar Gulin
Zagreb, Republike Austrije 35

Retainer

matea2

Postovani doktore,

nosila sam fiksni aparatic na obe celjusti 2 godine i sad vec skoro 2 godine nosim retainere. Moj ortodont se ne izjasnjava nista kad bih se mogla i njega "rijesiti". Mozete li mi ukratko objasniti o cemu ovisi koliko ce se vremena nositi retainer?

Unaprijed Vam zahvaljujem,
Matea

Aleksandar Gulin, dr. med. dent.

Retainer je naprava koja služi zadržavanju i očuvanju postignutih rezultata ortodontske terapije. Vrijeme nošenja retainera je uvelike ovisno i o postignutom rezultatu te početnom stanju. Prema gore navedenim elementima određuje se i vrijeme nošenja retainera. U početku ga nosimo često, a kako se odmiče vrijeme skidanja bravica tako ga sve manje i manje nosimo do trenutka kad ga nosimo jednom tjedno. Tada ima zadatak samo provjere stanja i eventualne male korekcije. Naime zubi se miču stalno i oni su "živi" kao i ostatak našeg tijela pa stoga trebaju stalni mali podsjetnik o postignutom rezultatu. Preporuka je da se retainer nosi što duže jer se tako osigurava maksimalni učinak u održavanju postignutog rezultata. Predlažem da se s Vašim ortodontom dogovorite o ritmu nošenja i eventualnom trenutku prestanka iako je zlatni savjet: "Nosite retainer jednom tjedno i nakon "službenog" prestanka nošenja."
Srdačan pozdrav i uživajte u plodovima ortodontske terapije...

matea2

Postovani doktore,

imala bih za Vas opet pitanje u vezi retainera happy. Ja i danas nosim plasticni retainer svaku trecu vecer i sve je u redu. Naime, ja bih pokusala koristiti trakice za izbjeljivanje zubi. Na pakiranju pise da, ako nosimo bilo fiksni ili plasticni retainer, moramo se posavjetovati s ortodontom prije koristenja. Koje je Vase misljenje o tome?

Hvala Vam unaprijed,
Matea