Ortodoncija

Aleksandar Gulin, dr. med. dent.

Ortodontska ordinacija dr. Aleksandar Gulin
Zagreb, Republike Austrije 35

vaditi četvorke ili osmice?

Anamarija

Kćerka mi ima 11 godina i već 4 godine nosi mobilni aparatić za zube.Zubići u gornjoj i donjoj čeljusti su jako "nagužvani" tj. preklapaju se. Ortopan pokazuje da postoje zametci sve četiri osmice.Dobili smo savjet da se izvade četvorke i nastavi sa aparatićem, dok drugi stomatolog tvrdi da treba pričekati i za par godina operacijom izvaditi osmice jer da vađenje četvorki može estetski promijeniti lice ( rupe u obrazima i promjena položaja nosa).
Molimo pomozite savjetom .

dr. Aleksandar Gulin

Ukoliko je "gužva" tako jako izražena, i objektivno postoji potreba za prostorom na načinda se izvade sva četiri premolara (četvorke), tada enukleacija umnjaka (operacija) koja će se obaviti kasnije, ne pomaže sada kad se zubi trebaju posložiti u lukove. Budući da postoje kompresija ("gužva"blunk i umnjaci vjerojatno će i donji umnjaci trebati biti izvađeni čak i u slučaju da se sad izvade premolari "četvorke". O estetskim promjenama lica i obraza trebalo bi razgovarati s ortodontom.
Srdačan pozdrav.