Stomatološka protetika

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Bol i smetnje od krunice

Tulipanka1

Pozdrav,

prije cca godinu dana sam radila krunicu metalkeramičku, na šesticu i sedmicu jer mi je zub bio otkrhnut. Odmah nakon postavljanja krunice pojavile su se smetnje - počela sam osjećati bol u predjelu uha i vilice. Zube tada nisam osjećala, pa sam tu bol pripisivala uhu, propuhu itd. Kad sam napokon otišla doktorici rekla mi je da je s uhom sve u redu i neka se javim zubaru. Ostala sam u čudu jer sam mislila da je sve sanirano i ne može boliti od zuba tako visoko, jer me tada još zub uopće nije bolio. Zubar je rekao da se napravio neki džep između mesa i zuba u koji upada hrana, to je očistio, preporučio mi da kupim zubni tuš i bolje četkam zube. I ja kupila električnu četkicu za zube i zubni tuš i svakodnevno četkam, tuširam, pazim da mi opet ne bi upala hrana. Međutim, bol ne prestaje. Još sam jednom bila kod njega na čišćenju. Zna se dogoditi da se par dana smiri i ne osjećam ništa, a zna se dogoditi da sam danima na tabletama protiv bolova koliko me iritira. Počelo me boliti i meso iznad krunice (kad četkam, na dodir). Od zubnog tuša mi često krvare desni i bojim se da ih ne iritiram previše s time. Napravila sam ortopan prije mjesec dana, nije pokazao nikakvu upalu ni čudne promjene, stomatologica mi je samo rekla da je sve skupa malo preveliko napravljeno za moje zubalo. Budući da i dalje imam smetnje, možete li mi preporučiti što da radim?Malo je skupo vaditi sve van i raditi novo, a pitanje je hoće li riješiti problem. Bih li trebala piti antibiotike i tko mi ih može propisati? S kim da se konzultiram, kod zubara koji mi je sve to radio se ne želim vraćati jer je poprilično bezobrazan, na moje pitanje kako je moguće da me tako boli samo kaže da sam sama kriva jer zube treba dobro četkati (što i radim) i da me neće boliti ništa samo ako sve izadimo van. Molim vas pomoć i preporuku jer se mučim s tom nesretnom krunicom već predugo. Je li moguće da je hrana koja uđe uzrok svih tih bolova (pa čak i u predjelu uha)? Hvala i pozdrav.

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

Postavili ste niz pitanja na koje se može odgovoriti tek nakon detaljnog kliničkog pregleda i potrebne dijagnostike.
Trebali bi izabrati liječnika/cu ili ustanovu kojoj vjerujete, pa slijediti njihove upute.