Stomatološka protetika

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Crni rub između zubnog mesa i mosta

Deaedi

Poštovani,

prije 2 dana stomatolog mi je stavio most od 3 člana na 4, 5 i 6. Radi se o metalno keramičkom mostu.

4 i 5 imaju i metalne nadogradnje, jer je 6 rađena kao privjesak.

Imam 2 problema:

1. Postoji crni rub između zubnog mesa i 4. Stomatolog je rekao da će to nestati za tjedan, dva i da se radi o podljevu krvi, te da će se zubno meso podići, no meni izgleda kao da se vidi rub krunice.

2. Razmak između 4 i 3 (moj zub) je veći nego je bio prije i ružno mi izgleda. Prije je razmak bio možda pola mm, sada je oko 1-1.5 mm. 4 mi izgleda manja nego je bila. Stomatolog mi kaže da se tu ne može ništa napraviti, da protetika ne smije biti preblizu prirodnog zuba jer bi se napravio neki džep i upala. To mi baš nije logično.

Dr. sc. Davor Illeš, dr. med. dent.

Crni rub oko zubnog mesa može nastati zbog svakojakih razloga. Može biti vidljivi rub krunice, rub metala, oksidne tetoaže zubnog mesa itd. Bez pregleda ne mogu Vam reći o čemu se radi u vašem slučaju. U prinicpu najlakše ga izbjegavamo bezmetalnim keramičkim radovima ili metal-keramičkim radovima s bezmetalnom stepenicom.
Svaki zub (a to uključuje i zube u protetskim nadomjescima trebao bi biti u kontatku sa barem jednim zubom u suprotnoj čejusti, te zubom ispred i iza sebe u zbunom nizu. Ponekad se to prirodne ne događa pa pojavu razmaka između zubi nazivamo dijastemom. Dijasteme nastaju prirodno ili uslijed gubitka i težih oštećenja zubi, a najčešća su mjesta između gornjih jedinica te između očnjaka i prvog pretkutnjaka. Razmak između zubi u Vašem slučaju mogao bi biti prirodan ali moguće je da je i nastao kao posljedica protetskog nadomjestka koji nije adekvatno izrađen. Sam koncept u kojem prvi i drugi premolar drže prvi moral kao privjesak vrlo je nepovoljan u statičkom pogledu i ne bih ga preporučio!