Stomatološka protetika

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Upala zubnog mesa_savjeti

sweet_ginger

Dobar dan

prije 8 godina stomatolog mi je stavio krunice na gornje jedinice, na moj korijen. Unazad tih 8 godina, 2 puta su mi krunice odvojile od zubnog mesa zbog upale.
Shvaćam da je to normalna pojava, no zubno meso u području jedinica mi je konstantno upaljeno, i prati me strah da će se jedinice ponovno odvojiti.
Moj stomatolog tvrdi da je mi je higijena dobra.
Zanima me da li se može higijenom usne šupljine nekako utjecati na smanjenje te upale?!
Npr. da se proporučuju neke specifičnije paste za zube za takve slučaje..., električna četkica, korištenje vodica za ispiranje zubi.
Zahvaljujem unaprijed na savjetu

Dr. sc. Davor Illeš, dr. med. dent.

Upale u ustima ne bi nikako smjelo biti. Vama je potreban pregled parodontologa, te utvrđivanje uzroka nastanka upale i nakon toga adekvatna terapija! Nakon sanacije upale higijenom usne šupljine mora se i može održavati stanje bez upale. Za održavanje protetskih radova postoje posebna sredstva i četkice namijenjene adekvatnoj oralnoj higijeni. No njihov izbor i uporaba ovisi o vrsti samog porotetskog rada - te Vam ih bez pregleda napamet ne mogu preporučiti! Obično se tu radi o takozvanim interdentalnim četkicama ili zubnim koncima koje je potrebno upotrebljavati svakodnevno!