Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

akne

Lina

Pozdrav!Imam 15 godina i probleme s aknama.Akne sam počela dobivati oko 13 godine, ali toliko malo da su se jedva primjećivale.Veći problemi su se pojavili prošle godine, kada sam krenila u srednju školu. Akne imam po licu i leđima, dok mi je lice prekriveno sitnim aknama boje kože, na nosu i oko nosa imam mitesere,a često mi se znaju pojaviti bolne i velike akne, i to prije menstruacije. Prije nekoliko mjeseci koža mi se jako ljuskala i iz akni mi je neprestano kapao gnoj, ali sada se to smirilo. Doktorica mi je dala klimicin losion,a usto koristim i young derm kremu.
Zanima me dali su akne povezane s hormonima, s obzirom da imam veoma obilne menstruacije,a sve žene u mojoj obitelji su imale ginekoloških problema.
Postoji li neka dijeta ili način prehrane kojom bi ublažila akne?
Unaprijed hvala!

mr. sc. Jadranka Sokol, dr. med.

Draga Lina!

Akne jesu povezane sa "hormonima" te je često potrebna analiza hormona štitnjače i spolnih hormona kod osoba koje imaju akne.
Budući ti imaš 15 godina predložila bih ti najprije liječenje sistemskim antibioticima iz grupe tetraciklina osobito ako imaš bolne i velike akne iz kojih se cijedi gnoj ,kako si to opisala.Javi se svome liječniku koji ti ih može propisati u odgovarajućoj dozi.
Predlažem ti laganu ,uglavnom kuhanu hranu bez jakih začina,sa dosta voća i povrća.Trebaš izbjegavati kobasice,majonezu,jake začine(ljuto,papreno,kiselo),orašaste plodove i ne pretjerivati sa čokoladom!

Pozdrav!

nives

i ja imam problema s aknama imam 11 godina od 10 godine imam akne po licu iz kojih većinom izlazi gnoj i jako su bolne koristtim AKNA STOP ali nema mi bas neke razlike sto mi vi preporučate?

pozdrav!