Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

akne i crvenilo

MOMOOO1993

Poštovani,

Od 16 godine borim se s pristicima po licu, stalno se izbacuju oni bijeli. Nekoliko puta na dan ih moram istiskivati.

Sada imam 22 godine i pojavilo mi se crvenilo oko nosa i po bradi.
.Dermatologinja mi je preporucila oronazol kremu i eucerin gel za lice.

To crvenilo nije ni izboceno ni nista, ni ne svrbi me.

Pristici i dalje izbijaju. Ujutro ga istisnem, kroz par sati on opet postane bijel.

Hvala.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kod tebe je riječ vjerojatno o blažem obliku akni i seboroičkom dermatitisu. Istiskivanje "prištića" nije poželjno. Najbolje da ideš redovito na kontrole kod dermatologa. Liječenje je dugotrajno i treba biti uporan. Točna terapija se može odrediti samo na pregledu.

emilica1

Poštovani, možete li mi preporučiti neku ucinkovitu kremu za uklanjanje crvenila od akni? I hoce li dermatolog htjeti prepisati roaccutane iako se nema najteži oblik akni, ali su se iskoristile sve mogućnosti, znaci od lokalnih, hormonskih i antibiotskih, ali akne se još uvijek vracaju ali ne u velikom broju i najtežem slucaju, moze li i za to roaccutane?

teic0

Poštovani, doktorica mi je prepisala doksiciklin za akne, ja sam si još kupila clindasome gel (nema ga kod nas, u srbiji) gel sadrži 10 mg klindamicina i za liječenje akni vulgaris je, Jel previše ako koristim ta dva antibiotika?

teic0

Zaboravila sam napisati da mi aknet ne pomaze vise zbog preduge uporabe, Jel onda neće ni ovaj gel posto se oboje temelji na klindamicinu i Jel se stvarno uz doksiciklin ne smije piti mlijeko, mene nitko na to nije upozorio a u uputama pise da se moze popiti s mlijekom?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Za emilica1: ne mogu Vam napamet preporučiti terapiju za akne, jer bi to bilo bilo neozbiljno. Hoće li Vam dermatolog propisati Roaccutane ne znam, jer to ovisi o težini vaših akni i o procjeni dermatologa na pregledu.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Dva antibiotika se ne preporučuju. Mislim da je vrijeme da se prestanete sami liječiti. Mlijeko nema veze.

Beroaki

Imam 26 godina...Prije 2 god su mi se poceli pojavljivati malo veci pristevi na obrazu i kad nestanu ostane samo crvnilo na licu..to se pocelo siriti po citavom obrazu, izgleda kao da su potkozni pristici i vide se malo kapilari...prije 2 mj mi se to pocelo siriti i na drugi obraz. Otisla sam kod dermatologa i prepisao mi je klindamicin losion, skinoren kremu i gel za ciscenje lica ali mi ne pomaze nista od toga osim sto mi upalni pristici malo se smire... da li mozete dati neki savjet i da li to mozda ima ikakve veze sa rozaceom? Na nalazu mi pise acne vulgaris i dermatolog kaze da sam premlada da bi imala rozaceu.

Borna Pavičić, dr. med.

Imam 26 godina...Prije 2 god su mi se poceli pojavljivati malo veci pristevi na obrazu i kad nestanu ostane samo crvnilo na licu..to se pocelo siriti po citavom obrazu, izgleda kao da su potkozni pristici i vide se malo kapilari...prije 2 mj mi se to pocelo siriti i na drugi obraz. Otisla sam kod dermatologa i prepisao mi je klindamicin losion, skinoren kremu i gel za ciscenje lica ali mi ne pomaze nista od toga osim sto mi upalni pristici malo se smire... da li mozete dati neki savjet i da li to mozda ima ikakve veze sa rozaceom? Na nalazu mi pise acne vulgaris i dermatolog kaze da sam premlada da bi imala rozaceu.

Poštovana, prema opisanom, moguće je da se radi o početnoj rozacei, ali i o akne. Lokalna terapija koju ste dobili je korektna, ali ako ne pomaže možda je potrebna peroralna terapija.