Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

akne i diane 35

alenra1409

Postovani..

Prije godinu dana sam koristila Yaz prvenstveno zbog kontracepcije a i zbog obilnih i bolnih menstruacija i akni. Imam velike upalne cvorice i cisticne akne vec duze vrijeme i nista mi do sad nije pomoglo ni antibiotici nit neka lokalna terapija. Pa mi je na gin.pregledu ginekolog savjetovao da pokusam sa diane 35 i zbog kontracepcije i ostalih navedenih problema. I pocela sam sa terapijom u petak 22.05. Tada mi nije bilo puno akni medjutim prije dva dana su naglo pocele izlazitiu predjelu obraza i brade upaljene su i crvene. Moje pitanje je da li je to normalna reakcija za ocekivati zbog promjena organizmu , i da li ce se ubrzo povuci? Da li se trebam brinuti? Jer su stvarno bolne na dodir i samo crvene i natecene.. lijep pozdrav

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Za učinak Diane 35 trebat će pričekati nekoliko mjeseci. Pogoršanje nema veze s tim preparatom. Možda bi trebala neka lokalna terapija (npr. Duac gel).

Ru

Poštovani,
Dijane 35 pijem već deset godina (sada imam 31), prvenstveno zbog akni. Cijelo to vrijeme stanje je bilo uglavnom u redu, tu i tamo koji prištić. Međutim, unazad kojih mjesec dana izbilo mi je jako puno akni, naročito po bradi i obrazima, i to cističnih, zapravo puno gorih nego prije uzimanja Dijana. Terapiju sam redovno uzimala i uzimam. Je li moguće da se tijelo naviknulo na Dijane nakon svih tih godina i da one zapravo više nemaju učinka? Što mi preporučujete, da probam promijeniti? Unaprijed puno hvala na odgovoru.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vama sada očito treba prvenstveno dermatološka terapija. Vjerojatno bi trebali uzimati antibiotike na usta, a možda (ako je zaista tako loše) dolazi u obzir terapija izotretinoinom (Roaccutane).

Ru

Poštovani, hvala Vam na odgovoru. Bila sam kod dermatologinje koja mi je zasad pripisala vađenje hormona štitnjače i spolnih hormona. Zanima me je li rezultat spolnih hormona relevantan budući da sam već deset godina na Dijanama, ako je, u koje vrijeme ciklusa mi preporučujete da ga napravim? Hvala unaprijed.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ova pitanja su za endokrinologa.

mat0207

imam 19godina, s aknama se borim od 11.godine. prije godinu dana otkriveno je da imam sindrom policisticnih jajnika i dermatologica je uvela terapiju diane 35. lokalno sona gel, effaclar gel za umivanje i duo+. nakon pocetne faze gdje je sve izaslo na povrsinu, stanje lica se znatno popravilo. akne na celu su u potpunosti nestale i nisu se pojavljivale, samo bih imala poneku papulopustulu oko usta i na bradi. unazad mjesec dana stanje se opet pogorsalo, na celu su izasle papulopustule i to u znatnom broju, takoder po obrazima i bradi. stanje mi je trenutno gore nego kad sam tek pocela s uzimanjem diane tableta , koje i dalje pijem. neznam sto da vise radim i sto je dovelo do ove nagle promjene i ponovnog izlaska akni.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nekada dolazi do pogoršanja akni i bez vidljivog razloga. Kod Vas je vjerojatno potrebna terapija antibioticima na usta (npr. doksiciklin kroz 2-3 mjeseca). Bilo bi dobro da napravite i ginekološki pregled da se razmotri daljnja potreba uzimanja Diane 35.