Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

akne na bradi i vratu

Ira90

Postovani,
vec 2 godine imam problem s aknama , ali zadnjih 6 mjeseci je vrhunac. Javljaju mi se veliki gnojni pristici iskljucivo u predjelu brade i vrata. Imam 23 godine i u pubertetu nikad nisam imala pristice, i mislim da su se ovi javili zbog policisticnih jajnika.
Prije nesto vise od 6 mjeseci prestala sam piti kontracepcijske pilule jer planiram trudnocu i tada je poceo horor s aknama. Zanima me cime ih mogu tretirati i ukloniti?
Hvala,
srdacan pozdrav!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vaši problemi s aknama najvjerojatnije imaju veze s policističnim jajnicima. S obzirom da planirate trudnoću mogućnosti liječenja su sužene (ne možete uzimati tetracikline i izotretinoin- lijekovi koji se uzimaju na usta). Ostaje Vam lokalna terapija, npr. neki od lokalnih antibiotika (eritromicin ili klindamicin) u obliku losiona u kombinaciji s medicinskom kozmetikom za masnu kožu sklonu aknama.