Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Eudyna

mario

U terapiji mi je liječnik dao Eudyna kremu, može li ona ublažiti ožiljke te na kom principu djeluje, piling ili stimulira popunjavanje ožiljka?

mr. sc. Jadranka Sokol, dr. med.

Poštovani Mario!

Eudyna krema je lokalni pripravak koji sadrži retinoid prve generacije - tretinoin.
Retinoidi za lokalnu primjenu normaliziraju poremećenu folikularnu keratinizaciju tj.orožnjavanje i na taj način inhibiraju razvoj tzv. mikrokomedona iz kojih nastaju upalne akne.Osim toga oni djeluju i protuupalno te se koriste u liječenju i acne comedonica i acne papulopustulosa.Bolesnika je potrebno upozoriti da će nakon prvih par aplikacija kreme nastati crvnilo lica i ljuštenje kože koje može biti praćeno osjećajem žarenja ili pečenja kože te je često razlog prekida liječenja,zato se savjetuje postepena primjena - u početku samo 2 x tjedno ,zatim 3 x tjedno,te kada se kože privikne može se primjeniti svakodnevno.

Pozdrav!